Kobieta korzysta z boksu kasowego

Bezpieczne boksy kasowe – czy mogą być konstruowane na wymiar?

Bezpieczne boksy kasowe to forma zabudowy, którą spotkać można w takich obiektach, jak banki, urzędy czy kantory. Dlaczego ich konstrukcja musi być specjalnie zaprojektowana oraz wykonana z określonych materiałów i czy boksy mogą być produkowane na wymiar? W niniejszym materiale przyglądamy się bliżej temu zagadnieniu.

Czym są boksy kasowe?

Zastanawiasz się, czym są boksy kasowe? To specyficzny rodzaj konstrukcji o podwyższonej odporności mechanicznej. Co to oznacza w praktyce?

Boksy kasowe to samodzielne stanowiska pracy – zabudowane w taki sposób, by chronić osoby w nich pracujące przed bezpośrednim atakiem z zewnątrz. Bez wątpienia można takie konstrukcje określić zintegrowanymi – to funkcjonalne połączenie stabilnego szkieletu wykonanego z aluminium czy stali, blatu z wbudowanym podajnikiem kasowym oraz stosownych przeszkleń (najczęściej frontowych, chociaż, w zależności od potrzeb, można wykorzystać je na większej powierzchni).

Istotą boksów kasowych jest jednak ich forma oraz wykorzystane materiały specjalistyczne – takie jak na przykład szkło kuloodporne czy szyby antywłamaniowe. Ponieważ tego typu stanowiska muszą umożliwiać skuteczną obsługę petentów czy klientów, konieczne jest zastosowanie w nich przede wszystkim przeszkleń. To ważne – zarówno dla osoby pracującej, wewnątrz która nie czuje się zanadto odosobniona i pozostaje cały czas widoczna (a to również wpływa na zachowanie bezpieczeństwa), jak i dla klienta po drugiej stronie „okienka” – który ma wgląd w czynności realizowane przez kasjera. Ze względów bezpieczeństwa należy zatem zastosować szkło kuloodporne lub przeszklenia w postaci szyb antywłamaniowych.

Boksy kasowe na wymiar

Tak, jak różnego rodzaju zabudowy domowe czy firmowe, także boksy kasowe mogą być produkowane na wymiar – co jest zresztą częstą praktyką. W większości przypadków jest to najlepsze rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku obiektów budowlanych już istniejących. W takich miejscach, gdy muszą być zmodernizowane lub wręcz zaadaptowane do potrzeb określonej instytucji, możliwość wykorzystania boksów kasowych na wymiar staje się jedynym sensownym rozwiązaniem.

Możliwość zamówienia boksów kasowych na indywidualny wymiar pozwala także na całkowite spersonalizowanie zabudowy pod wymagania przyszłego użytkownika. W dużych obiektach, gdzie dostępna jest znacznej wielkości wolna przestrzeń, wykonane pod wymiar boksy mogą być odpowiednio przestronne, a do tego nadal zachować swoją podstawową funkcjonalność – jaką jest zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa osobom obsługującym stanowisko kasowe.

Kolejną zaletą boksów kasowych na wymiar jest możliwość dostosowania wyposażenia do charakteru obiektu czy oczekiwań klienta. Przede wszystkim mowa tu o montowaniu dodatkowych akcesoriów – na przykład interkomów. Te elektroniczne urządzenia łącznościowe umożliwiają wygodną rozmowę pomiędzy osobami znajdującymi się po obu stronach zabudowy boksu, jeszcze lepiej ograniczając ryzyko zaatakowania obsługi. To również rozwiązanie korzystne ze względów higienicznych, ponieważ pozwala na wyraźną separację od osób przychodzących z zewnątrz, chociażby w sezonie grypowym, bez ograniczenia kontaktu werbalnego.

Gdzie montowane są boksy kasowe?

Boksy kasowe, ze względu na swoje właściwości i zachowanie wysokiego stopnia bezpieczeństwa, montowane są w obiektach, które mogą być z różnych względów narażone na próby włamania czy atak bezpośredni.

Tego rodzaju zabudowa, oparta o takie elementy, jak szyby kuloodporne, najczęściej spotykana jest zatem w bankach i podobnych instytucjach finansowych, w różnego rodzaju obiektach urzędowych – mogą to być ambasady, ale też budynki organów sądowych czy administracyjnych. Z całą pewnością boksy kasowe doskonale sprawdzają się również w miejscach takich jak salony i pracownie jubilerskie, kantory walutowe, lombardy, jak i sklepy. Często tego typu zabudowa boksowa znajduje się w obiektach medycznych – w szpitalnej izbie przyjęć czy też jako wyposażenie komend policji.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *