Gorzki ogórek potrafi zepsuć każdą potrawę – sałatkę, mizerię, sos tzatziki. Jak się okazuje, tajemnica gorzkiego smaku ogórków tkwi w sposobie ich wzrostu i obierania. Dlaczego ogórki mają goryczkę i jak się jej pozbyć? Poradzimy, jak obierać ogórki, żeby nie były gorzkie!
Spis treści
Dlaczego ogórki są gorzkie?
Ogórki, jak wiele innych roślin, zawierają związki organiczne z grupy fitosteroidów, które mają chcronić je przed zwierzętami. W przypadku ogórków są to kukurbitacyny, które charakteryzują się gorzkim smakiem, a dla części zwierząt są wręcz trujące.
W zależności od środowiska wzrostu ogórka, stężenie kukurbitacyny w roślinie może być różne – im bardziej ogórek był narażony na “zjedzenie”, tym ilość goryczy będzie większa. Dlatego problem gorzkiego smaku ogórków dotyczy przede wszystkim ogórków gruntowych. Ogórki, które rosły w naturalnych warunkach, bez szczególnego dodatku chemii, częściej będą gorzkie. Zwykle bardziej gorzkie są także ogórki, które rosną w czasie suszy lub w niższych temperaturach.
Jak pozbyć się goryczy z ogórków?
Kukurbitacyny gromadzą się przede wszystkim w liściach, łodygach i korzeniach rośliny oraz w skórce owocu. Dlatego sam ogórek jest zwykle bardziej gorzki od strony łodygi, czyli ciemniejszej strony. Jaśniejszy koniec, ten od strony kwiatu, ma przeważnie mniej goryczki. Wystarczy umiejętnie obierać ogórki, aby pozbyć się goryczy i nie rozprowadzić jej na cały owoc.
Sprawdź, jak kisić ogórki, żeby były twarde
Jak obierać ogórki, żeby nie były gorzkie
Obieranie ogórków gruntowych zaczynamy ZAWSZE od jaśniejszej strony – tam jest mniejsza zawartość gorzkiego fitosteroidu!
Nóż lub obieraczkę kierujemy zawsze od jaśniejszego do ciemniejszego końca i po każdym pociągnięciu płuczemy pod bieżącą wodą – dzięki temu nie rozprowadzamy gorzkiego smaku po całym ogórku.
Możemy także odciąć ciemną część przed rozpoczęciem obierania i oczywiście skórkę obieramy od jasnej strony.
Jak obierać ogórki szklarniowe?
Ogórki szklarniowe, tzw. wężowe, obieramy w ten sam sposób, jednak przeważnie nie są one gorzkie, bo rosną w “bezstresowych” warunkach.