Mężczyzna sprawdza zapach z ust

Brzydki zapach z ust – jak leczyć?

Brzydki zapach z ust, czyli halitoza, to bardzo poważny problem, który niejednokrotnie obniża jakość życia i uniemożliwia kontakty towarzyskie. Warto zaznaczyć, że taki stan nie zagraża zdrowiu, jednak może być przyczyną bardzo dużych kompleksów. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby leczenia halitozy. W niektórych przypadkach potrzebny będzie nam stomatolog. W jaki sposób można pozbyć się problemu?

Jak leczyć halitozę?

Podstawą skutecznego leczenia jest trafna diagnoza, bowiem halitoza może być związana nie tylko z jamą ustną, ale również układem oddechowym, gardłem, przełykiem, a nawet wątrobą lub nerkami. W wielu przypadkach przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Skutkiem tego dochodzi do rozwoju bakterii beztlenowych. Te z kolei produkują lotne związki siarki, które powodują brzydki zapach. Rozwiązaniem tej sytuacji jest pilnowanie regularnego szczotkowania zębów minimum 2 razy dziennie przez 2 minuty, ze szczególnym uwzględnieniem języka. Oprócz tego konieczne jest nitkowanie i płukanie.

Stomatolog może też stwierdzić, że przyczyną brzydkiego zapachu są duża próchnica, kamień nazębny, parodontoza, stan zapalny lub grzybica jamy ustnej. W takich sytuacjach konieczne jest leczenie w gabinecie pod okiem specjalisty.

Szukasz sprawdzonego dentystę? Zapraszamy! Korona Dent – stomatolog Radom!

Brzydki zapach z ust – w jaki sposób można jeszcze sobie z nim poradzić?

Jeśli halitoza nie jest związana ze schorzeniami jamy ustnej, stomatolog może skierować nas do innego specjalisty. Nierzadko zdarza się, że nieprzyjemny zapach jest związany z gromadzeniem się treści pokarmowej w kryptach migdałków. Oznacza to, że migdałki utraciły swoje zdolności do samooczyszczania, co może być wynikiem bliznowaceń po stanach zapalnych. Z tego względu gromadzą się w nich resztki pokarmu, limfocyty oraz komórki nabłonka. Treść z czasem zaczyna gnić, powodując nieprzyjemny zapach. W takich przypadkach konieczny może być zabieg polegający na zamknięciu krypt migdałkowych zwany kryptolizą.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *