Żółte espadryle na drewnianym blacie

Co to są espadryle? Wszystko, co musisz wiedzieć o wygodnych butach z tkaniny i sznurka

Jak nazywają się płócienne buty na podeszwie ze sznurka? Kiedy i jak je nosić? Komu pasują espadryle? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te pytania, ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź, co to są espadryle i czemu te tradycyjne buty cieszą się taką popularnością.

Co to są espadryle i skąd pochodzą te buty?

Espadryle to rodzaj obuwia, które pochodzi z Hiszpanii i Francji, ale są popularne na całym świecie. Były początkowo używane przez rolników i rybaków, którzy potrzebowali wygodnego i trwałego obuwia do pracy na otwartym powietrzu.

Jak zrobione są espadryle?

Są to buty z tkaniny (najczęściej płótna) z płaską podeszwą wykonaną ze sznurkowej plecionki z konopi lub juty. Tradycyjnie podeszwa espadryli podklejona jest gumą pochodzącą z drzewa kauczukowego. Espadryle są zwykle płaskie i nie posiadają sztywnych elementów, takich jak sznurowadła lub klamry, co sprawia, że są one bardzo wygodne i lekkie.

Kiedy i jak nosić płócienne buty na sznurkowej podeszwie?

Espadryle to obuwie bardzo popularne w letnie dni, ze względu na swoją lekkość, wygodę i stylowy wygląd. Ze względu na tkaninową konstrukcję espadryle najlepiej nosić, gdy nie grożą nam opady deszczu.

Mogą być noszone zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, a ich wybór jest bardzo zróżnicowany — od klasyki w postaci jednokolorowych, płóciennych butów, po bardziej awangardowe wzory i kolorowe dodatki. Te buty najlepiej pasują do letniego stylu casual, np. do szortów, sukienek, spódnic czy jeansów. 

Różne modele espadryli
Różne modele espadryli / Fot. Canva.com

Czy mężczyźni mogą nosić espadryle?

Oczywiście! Obecnie espadryle są dostępne w wielu różnych stylach i kolorach, co pozwala na dobór odpowiedniego modelu dla każdego mężczyzny, bez względu na jego preferencje stylowe. W niektórych kulturach noszenie espadryli przez mężczyzn może być bardziej powszechne lub akceptowane (np. w krajach śródziemnomorskich i na Półwyspie Iberyjskim), ale ogólnie nie ma nic złego w tym, że mężczyźni noszą espadryle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *