Dlaczego dziecko nie chodzi?

Dlaczego nasze dziecko nadal nie chodzi?

Rodzice zawsze chcą dla swojego dziecka jak najlepiej. Uważnie obserwują jego rozwój i zmartwieni czytają poradniki dotyczące zdobywania kolejnych życiowych umiejętności. Często też dyskutują z innymi rodzicami maluchów i porównują dzieci. To błąd. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie ma w tym nic dziwnego czy złego. Jeśli jednak martwisz się, że Twoje dziecko nie chce chodzić, mimo że już powinno, to możesz je zachęcić. Być może potrzebuje tylko odrobiny pewności siebie, by zacząć podbijać świat na własnych nogach.

Odpowiednie obuwie

Jak zachęcić dziecko do chodzenia? Przede wszystkim dziecko musi mieć dobre buty. Jeśli jest w obuwiu, które jest za małe, niedopasowane, albo po prostu niewygodne to maluch nie będzie wykazywał chęci do chodzenia. Będzie wolał siedzieć i nie narażać się na dyskomfort. To normalne. Dorośli też nie przepadają za sytuacjami, które są dla nich nieprzyjemne. Jeśli Twoje dziecko nie chce zacząć samodzielnie chodzić, to możliwe, że problemem są właśnie buty. Pamiętaj, że pierwsze obuwie nie powinno być kupowane z drugiej ręki. Miękkie wkładki dopasowują się do konkretnych stóp, więc kolejnemu użytkownikowi tych samych butów może po prostu nie być zbyt wygodnie. Najlepiej jest szukać modeli butów, które są przeznaczone właśnie dla najmłodszych. Warto też dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego rozmiaru. 

Zamień chodzenie w zabawę

Dzieci wolą się bawić niż się uczyć. Dlatego naukę chodzenia powinieneś zamienić w zabawę. Niech najważniejszy będzie dobrze spędzony wspólny czas, a nie trening nóżek. Możecie próbować rzucać do siebie miękką piłkę albo pluszaka. Jeśli zabawka spadnie w pobliżu dziecka, to najprawdopodobniej odruchowo będzie próbowało się do niej przedostać, by ją podnieść. To świetna okazja do chodzenia. Możesz też poprosić, by dziecko przyniosło Ci jakiś drobiazg z innego pokoju. Jest spora szansa, że nawet się nie zastanowi, tylko wyruszy na misję. Pamiętaj jednak, by zadbać o to, by dziecko miało sporo miejsca do ruchu i by było bezpieczne podczas tych pierwszych prób chodzenia. Trzymajcie się daleko od schodów, balkonów i w miarę możliwości unikajcie śliskich podłóg. Najlepiej jest zacząć ćwiczenia od chodzenia po wykładzinach i dywanach. 

Nie okazuj zbyt wielu emocji

Często dzieci nie chcą chodzić, bo czują podświadomie dużą presję. Rodzice, którzy cały czas się w nie wpatrują i cały czas zachęcają do wykonania kolejnego kroku są dla maluchów czymś nie zrozumiałym. Dlatego w miarę możliwości postaraj się zachować zimną krew. Oczywiście, że jesteś podekscytowany i każdy kolejny krok, to mały sukces, który chciałbyś uczcić oklaskami i całusami… ale pamiętaj o umiarze. Jeśli będziesz zachowywać się zbyt emocjonalnie, to dziecko może się przestraszyć i może też uwierzyć, że te pierwsze kroki są dla niego jednak zbyt dużym wyzwaniem. Nie znaczy to, że nie masz chwalić swojego dziecka. Pozytywne komentarze i uśmiech na twarzy rodzica może zachęcić malucha do chodzenia. Najważniejsze jest jednak, by zachować w tym umiar.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *