Filtracja pompy ciepła – kiedy jest konieczna?

Wysokie rachunki za ogrzewanie potrafią ostudzić nasz entuzjazm. Dlatego też coraz częściej właściciele domów jednorodzinnych decydują się na montaż nowoczesnych pomp ciepła, które są ekologicznym, ale i ekonomicznym sposobem na tanie źródło ciepła. Nie wystarczy jednak wyłącznie stworzenie takiej inwestycji, o pompę ciepła należy dbać, jeśli chcemy, aby przez lata pracowała optymalnie i efektownie obniżała nam rachunki.

Pompy ciepła to skomplikowany mechanizm

Własne, przydomowe źródło ciepła to nie lada wydatek, sięgający nawet 30 000 zł. Jest to nie tylko kosztowna inwestycja, ale również bardzo złożony proces instalacyjny. W tak skomplikowanych mechanizmie opartym na wielu podzespołach i komponentach niezwykle ważna jest dbałość o nawet najdrobniejszy element pompy. Dlatego oprócz systematycznych przeglądów, warto zadbać o odpowiednią filtrację takiego urządzenia. Jest to często pomijany element w konserwacji pompy, ale niemniej ważny niż wymiana np. wyeksploatowanych części czy zakup urządzeń do pomiaru cieczy, np. takich jak ten: https://elcluwo.pl/kategoria-produktu/sygnalizatory-poziomu-cieczy/. Jest to miernik, który zapobiegnie m.in. suchobiegowi czy przelaniu się zbiornika pompy. Sygnalizatory w połączeniu z odpowiednim filtrem to obowiązkowa pozycja dla przezornych właścicieli pomp ciepła.

Właściwa dbałość o stan pompy przy użyciu filtrów to przede wszystkim:

  • optymalizacja zużycia energii i kosztów związanych z jej poborem,
  • zwiększona wydajność pompy,
  • ograniczenie strat ciepła,
  • niwelowanie uszkodzeń i poważnych usterek pompy,
  • w przypadku pomp powietrze – woda redukujemy skażenia powietrza.

Jak widzimy, odpowiednie filtry mogą nie tylko zadbać o długą żywotność pompy, ale również obniżyć rachunki. Tu równanie jest proste: niskie zużycie energii = doskonałe działanie pompy. Jednak, które filtry wybrać, aby cieszyć się optymalną pracą instalacji?

Filtr filtrowi nierówny – które rozwiązanie wybrać?

Pierwszą grupę filtrów stanowią te wzbogacone o różnorodne siatki. Ich zadaniem jest przede wszystkim zapobieganie przedostawania się zanieczyszczeń do wnętrza urządzenia. Jest to więc mechaniczny sposób na filtrację pompy. Takie rozwiązanie z nylonową siatką to również ekonomiczny wybór. Filtr ten wystarczy na długie miesiące oczyszczania wody.

Kolejnym filtrem, który blokuje przedostawanie się lotnych substancji organicznych do wody, jest filtr węglowy. W połączeniu z osadowym skutecznie uzdatni wodę w pompie ciepła.

Nowoczesne filtry do pompy to także produkty, które mają ograniczyć tworzenie się pary wodnej. W ten sposób, z pomocą filtrów hydrofobowych niwelujemy szkodliwe działanie pary na pompę i redukujemy pojawianie się korozji, więc i rdzy. Pomocne mogą okazać się także filtry zatrzymujące wilgoć lub nowoczesne filtry magnetyczne. Te ostatnie wyłapują m.in. czarny magnetyt, który, osadzając się na dnie, mógłby doprowadzić do zatkania i zmniejszenia przepływu całego systemu.

Dobrym pomysłem jest również zakupienie przezroczystego filtru, by w łatwy sposób monitorować jego stan oraz ilość zanieczyszczeń i w porę wymienić go na nowy.

Taka dbałość o kosztowną pompę ciepła jest prosta, szybka i nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Warto więc zapisać w swoim domowym kalendarzu datę z cykliczną wymianą filtrów, by nie zapomnieć o tak ważnym elemencie konserwacji pompy ciepła.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *