Coto jest dentofobia? Jak pokonać strach przed dentystą?

Jak pokonać strach przed dentystą?

Niektórzy ludzie boją się iść do dentysty, ponieważ mogą mieć fobię przed zabiegami stomatologicznymi. To poważny problem, z którym mierzą się zarówno dzieci, jak i dorośli. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak pokonać strach przed dentystą.

Czym objawia się dentofobia?

Dentofobia to lęk przed dentystą. Osoba, która ma tę fobię, będzie odczuwała niepokój jeszcze przed wizytą u dentysty. Przy dentofobii pojawia się panika, wzrost tętna, rozstrój żołądka i inne fizyczne dolegliwości, które są związane z lękiem. Dentofobia nie jest tym samym co fobia stomatologiczna, która jest rzadkim stanem charakteryzującym się intensywnym i wyniszczającym strachem przed procedurami stomatologicznymi. Osoby z fobią stomatologiczną nie są w stanie poddać się leczeniu stomatologicznemu.

U kogo najczęściej występuje lęk przed dentystą?

Osoby, które boją się dentysty, mają zazwyczaj bardzo intensywny lęk i niepokój. Przyczyna lęku może być inna u każdej osoby, ale nierzadko zdarza się, że przeżyła ona wcześniej jakieś traumatyczne wydarzenie. To właśnie dzieci najczęściej boją się dentysty, a zadaniem rodziców jest sprawienie, aby pierwsza wizyta była jak najprzyjemniejsza. Ważne, aby wybrać stomatolog bielany, który stosuje sedację wziewną i pracuje z dziećmi. 

Dlaczego niektórzy ludzie mają lęk przed dentystą?

Głównym powodem strachu przed dentystą jest traumatyczne przeżycie. Jednak istnieją też inne przyczyny. Ludzie mogą mieć wysoką wrażliwość na ból lub wstydliwą chorobę jamy ustnej. Jeśli boisz się dentysty, powinieneś odwiedzić dentystę, który stosuje sedację wziewną oraz znieczulenia. Te rozwiązania ograniczą ból fizyczny, co prawdopodobnie pozwoli Ci pozbyć się panicznego lęku przed stomatologiem. Pamiętaj tylko, aby w pierwszej kolejności wybadać, jakie czynniki wywołują u Ciebie strach. Wtedy zdecydowanie łatwiej i szybciej pokonasz w naturalny sposób.

Jak przezwyciężyć strach przed dentystą?

Jeśli odwiedziłeś dentystę wiele razy bez powodzenia i nadal cierpisz z powodu strachu, powinieneś poszukać profesjonalnej pomocy. Porozmawiaj z psychologiem i dowiedz się, co wyzwala Twój lęk. Spróbuj również kilku technik relaksacyjnych, takich jak joga, medytacje z przewodnikiem lub muzyka uspokajająca. Czasem pomocne okazuje się wsparcie ze strony przyjaciela lub bliskiej osoby. 

Czy można stosować środki uspokajające przed wizytą u dentysty?

Środki uspokajające to leki, które służą do zrelaksowania się. Mogą być przepisane przez lekarza, ale musisz wiedzieć, że mają wiele skutków ubocznych. Oprócz tego, że w dłuższej perspektywie zwiększają Twój niepokój, mogą również spowodować rozkojarzenie i przyprawić Cię o zawroty głowy. Zawsze powinieneś starać się znaleźć naturalne sposoby na złagodzenie lęku. Spróbuj zaangażować się w działania, które pomogą Ci się uspokoić Może to być wszystko, od słuchania uspokajającej muzyki do czytania książki przed wizytą u dentysty. Unikaj czynności powodujących stres, takich jak granie w gry wideo lub oglądanie telewizji. 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *