Pielęgnowanie trawnika za pomocą podkaszarki

Jak wybrać podkaszarkę do dużych trawników i ogrodów?

Koszenie trawników jest zajęciem czasochłonnym i często wiążącym się ze sporym wysiłkiem. Jest jednak niezbędne, jeśli pragniemy cieszyć się zadbaną murawą. Jeśli teren ogrodu jest nierówny albo poza trawą rośnie tam sporo drzew i krzewów, tradycyjna kosiarka może okazać się rozwiązaniem niewystarczającym. Przydać może się podkaszarka, którą skosimy trawę nawet w trudno dostępnych miejscach. Jaki model podkaszarki sprawdzi się w dużym ogrodzie?

Kiedy warto kupić podkaszarkę?

Podkaszarki, takie jak https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/kosiarki-i-podkaszarki/kosy-i-podkaszarki-spalinowe/nac, sprawdzą się w sytuacji, kiedy koszenie tradycyjną kosiarką jest utrudnione. Może to mieć związek z nierównością terenu, jego grząskością lub obecnością elementów architektonicznych mogących utrudniać przemieszczanie się kosiarką na kołach. Jeśli kosimy dawno niekoszony, zaniedbany trawnik, kosa spalinowa lub elektryczna może się okazać najlepszym sposobem na doprowadzenie go do stanu, kiedy da się wjechać zwykłą kosiarką. Podkaszarki są również niezastąpione w przypadku podkaszania roślinności w pobliżu murków, ogrodzeń, ścian budynków, ale również oczek wodnych i kwiatowych grządek.

Jakie są dostępne rodzaje podkaszarek?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów podkaszarek, różniących się zarówno rodzajem napędu, jak i mocą oraz zasięgiem koszenia. W przypadku niedużych trawników i ogródków przydomowych wystarczające są zwykle podkaszarki elektryczne, dostępne na: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/kosiarki-i-podkaszarki/podkaszarki-elektryczne. Praca z nimi jest cicha, nie powstają szkodliwe spaliny, a urządzenia te są zwykle lekkie i łatwe w obsłudze. Poradzą sobie z nimi nawet osoby starsze i kobiety, trzeba jednak pamiętać o konieczności bezpośredniego podłączenia do gniazda elektrycznego. Zasięg pracy ogranicza się więc do długości przewodu. Rozwiązaniem mogą być podkaszarki akumulatorowe, jednak w ich przypadku zwykle moc urządzenia jest nieco mniejsza. Standardowy akumulator (1,5Ah) wystarcza do skoszenia trawnika o powierzchni 500mbez konieczności doładowywania. Poza urządzeniami elektrycznymi dostępne są również podkaszarki z napędem spalinowym, nazywane również kosami spalinowymi.

Jaka podkaszarka sprawdzi się w większym ogrodzie?

W dużych ogrodach najlepszym rozwiązaniem są podkaszarki spalinowe. Ich bogaty asortyment znajdziesz na: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/kosiarki-i-podkaszarki/kosy-i-podkaszarki-spalinowe. W odróżnieniu od urządzeń elektrycznych nie wymagają one zasilania z gniazda elektrycznego, można więc oddalić się od domu na znaczne odległości. Są zdecydowanie cięższe od elektrycznych, emitują też większy hałas, wibracje i spaliny, jednak ich wydajność jest znacznie większa. Aby możliwe było ich stosowanie na większych obszarach, muszą być wyposażone w pas podtrzymujący i szelki. Pozwalają one na odciążenie rąk i przeniesienie części ciężaru na barki i plecy.

Kosy spalinowe (z głowicą żyłkową) i podkaszarki (wyposażone w tarcze tnące) mają szersze pole koszenia (zwykle co najmniej 45 cm) i bez problemu można wykorzystywać je we wszystkich trudno dostępnych miejscach. Jeśli podkaszarka wyposażona zostanie w specjalny kabłąk mocowany do głowicy, zmniejszy się również ryzyko uszkodzenia pni drzewek czy ogrodzeń podczas koszenia w trudno dostępnych miejscach.

Nie bez powodu podkaszarki spalinowe uważane są za urządzenia koszące do zadań specjalnych. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie tradycyjna kosiarka okazuje się nieporęczna, również w dużych ogrodach i na zaniedbanych trawnikach.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *