Urządzenia do pompowania wody ze studni głębinowych są w zasadzie niezbędne w każdym domu za miastem. Zdarza się jednak, że nawet w mieście pojawia się konieczność tłoczenia wody we własnym zakresie. Często jest to ciecz pełna piachu lub mułu. W niniejszym artykule opiszemy, jaka pompa do wody z piaskiem jest potrzebna oraz kiedy należy się w taki sprzęt zaopatrzyć.
Spis treści
Dobre pompy głębinowe do wody brudnej
O ile pompowania wody czystej ze studni raczej nie stanowi problemu, o tyle walka z piaskiem bywa uciążliwa. Zwykłe pompy ogrodowe nie są dostosowane do trudnych warunków. Projektuje je się z myślą o najbardziej podstawowych potrzebach gospodarstwa domowego. Podlewanie warzyw latem, mycie naczyń, gotowanie… W takich przypadkach tania pompa do studni może okazać się wystarczająca. Tłoczenie brudnej wody z podtopionej piwnicy, dajmy na to, wymaga już innego podejścia. To samo można powiedzieć o studni, która została zanieczyszczona piachem.
Otóż piasek w wodzie stanowi przeszkodę, z którą może sobie poradzić tylko mocna pompa głębinowa. Chodzi w dużej mierze o siłę silnika. To ona odpowiada za optymalne ciśnienie wody, dzięki czemu można liczyć na lepsze tłoczenie. Trzeba pamiętać, że brudna ciecz ma większą gęstość.
Dobre ciśnienie przepływu jest zatem istotne. Nie bez znaczenia jest także wydajność. Mierzona jest w litrach na minutę, co oznacza, że dana pompa zanurzeniowa potrafi obsłużyć 100 l w ciągu 1 minuty. Oczywiście nie wszystkie urządzenia mają taką wydajność. Niektóre potrafią przepompować nawet 230 l/min. Ile kosztuje taki sprzęt? Jakie są jego parametry techniczne? Odpowiedzi znajdują się tutaj: https://www.podlane.pl/pompa-zatapialna-sp-750-auto-omnigena-id-1220.
Pompa zanurzeniowa do zadań specjalnych
Sprzęt do wypompowywania wody z piachem przydaje się także podczas czyszczenia stawu. Wówczas należy się spodziewać, że sprawa będzie dotyczyć także mułu, szlamu czy kamieni. Dlatego profesjonalne pompy zanurzeniowe są wyposażone w rozdrabniacze. Mają też odpowiednią konstrukcję, aby móc bezproblemowo tłoczyć obiekty o średnicy do 35 milimetrów, a czasem i większych. To są maszyny wręcz niezbędne do tego, aby wypompowywanie wody z piaskiem lub mułem mogło być skuteczne.
Im więcej piachu, tym trudniejsze zadanie. Pompa wody powinna zatem być odporna na obciążenia. Przegrzanie w ciężkich warunkach jest stosunkowo łatwe do osiągnięcia, dlatego warto kupić taką pompę, która ma odpowiednie zabezpieczenia. Ważne jest także automatyczne sterowanie. Dobra pompa zanurzeniowa powinna mieć wbudowany system wykrywania poziomu wody lub wyłącznik przeciążeniowy. Naturalnie w niektórych sytuacjach sterowanie ręczne bywa nieodzowne, tak więc dobrze jest sprawdzić, czy dane urządzenie ma oba tryby do dyspozycji. Można to zrobić na stronie podlane.pl.
Jaka pompa do wody z piaskiem na budowie?
Na placu budowy woda z piaskiem to w zasadzie norma. W takich okolicznościach częste pompowanie oznacza duże zużycie energii, więc firmy budowlane coraz chętniej inwestują w rozwiązania energooszczędne. Niemniej, wciąż muszą kupić pompę zanurzeniową o dużej wydajności oraz wytrzymałości mechanicznej. Sprzęt w końcu powinien być funkcjonalny. Powinien mieć długą żywotność, aby móc się sprawdzić na niejednym placu budowy. Właściciele domów jednorodzinnych mogą ograniczyć się do tańszych urządzeń. Po skończonej budowie dobra pompa zanurzeniowa z pewnością przyda się podczas podlewania ogrodu. Takie maszyny są do obejrzenia choćby na stronie https://www.podlane.pl/pompy-zanurzeniowe-cat-456.
Źródło: Artykuł sponsorowany