Księgowa w trakcie pracy

Księgowy — obowiązki, perspektywy, wynagrodzenie. Czy warto zostać księgowym?

Każda firma zobowiązana jest do prowadzenia księgowości – w różnej formie, w zależności od wielkości i od profilu działalności konkretnego przedsiębiorstwa. Obowiązek ten ciąży również na organizacjach, stowarzyszeniach czy fundacjach – a więc wszystkich podmiotach dysponujących funduszami. To dlatego zawód księgowej ma się dobrze i na pewno nie zniknie z rynku pracy. W przeciwieństwie do przedstawicieli licznych profesji, księgowi nie muszą obawiać się automatyzacji – ich doświadczenia i wiedzy nie zastąpią komputery, ponieważ prawidłowe rozliczanie działalności gospodarczej wymaga dynamicznej interpretacji przepisów prawa. W przypadku doświadczonych pracowników oraz osób posiadających dodatkowe uprawnienia, zawód ten jest na dodatek doskonale płatny. Czym zajmuje się księgowy, ile zarabia i co zrobić, by nim zostać?

Co należy do obowiązków księgowego?

Podstawowym obowiązkiem księgowego jest czuwanie nad prawidłowością działalności firmy pod kątem finansowym i podatkowym. Oznacza to ewidencjonowanie i dekretowanie faktur, pilnowanie rozliczeń i kompensat, obliczanie wysokości podatków i składek, przygotowywanie deklaracji, objaśnianie finansowych aspektów działalności przedsiębiorstwa reszcie załogi, segregowanie, przechowywanie i archiwizowanie umów, faktur, wyciągów bankowych i innych dokumentów oraz ich utylizowanie w odpowiednim czasie, dbanie o ochronę danych wrażliwych i osobowych całej firmy i poszczególnych pracowników, przygotowywanie zestawień i raportów, wreszcie porozumiewanie się z działami księgowości kontrahentów oraz z urzędami i instytucjami.

Oczywiście każda firma charakteryzuje się nieco innym profilem działalności i ostateczny zakres obowiązków zależy od wielu zmiennych – choćby od ilości osób w dziale księgowym (jeśli jest ich dużo, najczęściej każdy z księgowych bierze na siebie ściśle określoną część obowiązków). Szczegóły wymagań na określonym stanowisku sprawdzaj w ofertach o pracę na https://www.gowork.pl/praca/ksiegowa;st/wroclaw;l. Tutaj czekają też liczne ogłoszenia o pracę dla księgowego, w tym przypadku z Wrocławia i okolic.

Jakie warunki należy spełnić, aby zostać księgowym?

Do wykonywania większości obowiązków należących do księgowego, nie trzeba mieć wyższego wykształcenia. Wystarczy ukończenie szkoły średniej o odpowiednim profilu (np. rachunkowym, czasami matematycznym lub ogólnym). Jeśli chcesz zrobić karierę w księgowości, ale maturę zrobiłeś w klasie o profilu biologicznym czy humanistycznym – nic straconego. Na rynku dostępne jest wiele kursów umożliwiających uzyskanie uprawnień księgowego, warto jednak postawić także na studia, najlepiej na renomowanej uczelni.

Ubiegając się o stanowisko głównego księgowego, musisz już mieć wyższe kwalifikacje. Najczęściej firmy zatrudniają w tym przypadku osoby po studiach, jednak wystarczy również uzyskanie kilku niezbędnych certyfikatów. Aplikuj na wybrane stanowisko przez https://www.gowork.pl/praca/ksiegowa;st/poznan;l i sprawdź, czy posiadane wykształcenie uprawnia cię do pełnienia obowiązków księgowego w danym przedsiębiorstwie.

Wynagrodzenie, warunki pracy i perspektywy awansu

Księgowy jest niezbędne potrzebny każdej firmie, ale niekoniecznie musi być jej etatowym pracownikiem. Część przedsiębiorstw decyduje się na outsourcing usług księgowych, podatkowych czy kadrowych, zlecając je wyspecjalizowanym biurom rachunkowym. Zatrudnienie jako księgowy możesz zatem znaleźć w dziale finansowym konkretnego przedsiębiorstwa, jak i w biurze rachunkowym.

Zarobki księgowego mogą być bardzo różne — w zależności od firmy, stażu pracy i posiadanych umiejętności, jako księgowy możesz zarobić od 4 000 do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych brutto.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *