Słuch jest jednym z pięciu podstawowych zmysłów posiadanych przez człowieka. Bez niego trudno byłoby poznawać otaczającą nas rzeczywistość, porozumiewać się z innymi czy budować więzi z bliskimi. Biorąc pod uwagę to, jak doniosłą rolę odgrywa w naszym życiu zmysł słuchu, trzeba o niego dbać i stosownie go ochraniać. Podstawą jest profilaktyka: unikanie hałasu, odpowiednia higiena ucha oraz regularne wykonywanie badań kontrolnych.
Spis treści
Kiedy warto przeprowadzić badanie słuchu?
Badaniu słuchu powinna poddać się każda osoba odczuwająca jakiekolwiek problemy ze słyszeniem. Jeśli występują u ciebie takie dolegliwości jak:
- pogorszenie słyszenia,
- szumy uszne,
- uczucie pełności w uchu,
- kłucie lub ból ucha,
jak najszybciej zgłoś się do lekarza laryngologa. Wskazaniem do wykonania badania w kierunku zaburzenia zmysłu słuchu jest występowanie niedosłuchu lub jego podejrzenie. Badanie audiologiczne pozwala na ocenę stopnia utraty słuchu oraz kontrolowanie pogłębiania się wady. Ponadto osoby powyżej 50. roku życia, jak również osoby narażone na hałas lub działanie środków chemicznych np. w pracy, powinny wykonywać badania słuchu systematycznie. Natomiast w przypadku normy słuchu, czyli prawidłowego słyszenia, dobrze jest poddawać się profilaktycznie badaniom kontrolnym raz do roku. Dotyczy to osób w każdym wieku.
Jakie korzyści dla zdrowia mogą przynieść regularne badania słuchu?
Specjaliści są zgodni, że regularne kontrolowanie stanu naszego słuchu jest niezwykle istotne. Warto pamiętać, że problemy ze słuchem mają negatywny wpływ na ogólną jakość życia i długoterminowe zdrowie. Rutynowe badania audiologiczne stanowią kluczowy element profilaktyki. Pozwalają mieć kontrolę nad stanem słuchu, a jednocześnie umożliwiają wczesne wykrycie wielu wad i zaburzeń. Większość ludzi uważa dobry słuch za rzecz tak oczywistą jak oddychanie czy bicie serca, ale niestety tak nie jest. Nie bez powodu laryngolodzy i protetycy słuchu zalecają regularne wykonywanie badań, aby móc wychwycić ewentualne nieprawidłowości już na wczesnym etapie. Profilaktyka i przestrzeganie zaleceń specjalistów pozwoli nam ochronić słuch i zareagować, nim będzie za późno. Testy audiologiczne pozwalają na dokładną diagnostykę ucha oraz ustalenie rodzaju zaburzenia i stopnia niedosłuchu. Pomagają określić, jakie działania są potrzebne i jakie kroki zaradcze należy podjąć, aby rozwiązać problem. Dodatkowo systematyczne testy słuchu są najbardziej skuteczną metodą diagnostyki uszkodzeń tego zmysłu związanych z wiekiem. W razie poważnej wady lekarz może zaoferować rozwiązanie w postaci aparatu słuchowego, które zwiększy komfort codziennego funkcjonowania.
Darmowe badanie słuchu – umów się na wizytę
Badanie słuchu jest nieinwazyjną i łatwą w przeprowadzeniu metodą oceny poziomu słyszenia. W zależności od potrzeb pacjenta można wykonać m.in. otoskopowanie uszu, audiometrię tonalną, audiometrię impedancyjną czy też próby stroikowe. Wszystkie wymienione czynności pozwalają określić, jakie dźwięki słyszymy dobrze, jakie gorzej, a których nie słyszymy wcale. Podstawowe testy słuchu na ogół nie wymagają skierowania, są bezpłatne i można zrobić je praktycznie w każdym mieście w Polsce, np. w gabinetach Audiofon: https://audiofon.com.pl/. Pacjenci mający trudności z poruszaniem się mogą skorzystać z bezpłatnych wizyt domowych. Cała procedura trwa od 15 minut do około pół godziny. Badanie słuchu nie wymaga specjalnego przygotowania i jest całkowicie bezbolesne.
Źródło: Artykuł sponsorowany