Czasem zdarza się że widzenie przestrzenne może być zaburzone. Aby to zbadać lekarze okuliści stosują filtry polaryzacyjne lub stereotesty. Dzisiaj dowiesz się jak przebiega takie badanie i jakie rodzaje testów można wyróżnić.
Spis treści
Zaburzenia widzenia przestrzennego – objawy
Gdy zdolność widzenia przestrzennego jest zaburzona, pacjenci skarżą się na częste bóle głowy. Dolegają im problemy z koncentracją, a oczy szybko męczą się podczas czytania i pracy przy komputerze. Inne niepokojące symptomy, które mogą świadczyć o zaburzeniach to: problem z oceną odległości i związana z tym tendencja do przewracania rzeczy, a także senność i problemy z zapamiętaniem ostatnio przeczytanych treści.
W przypadku, gdy pacjent doświadcza wyżej opisanych problemów, należy przeprowadzić badanie oceniające jego stan. Służą do tego testy widzenia przestrzennego. Jeśli przyczyną takiego stanu są zaburzenia widzenia należy jak najszybciej rozpocząć terapię widzenia, która przeważnie polega na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń.
Stereotesty – co to takiego?
Stereotesty to okulistyczne pomoce diagnostyczne, które służą do badania widzenia przestrzennego. Opierają się na zasadzie stereopsji punktów przypadkowych, a także druku mikro-cylindrycznego. Można wyróżnić kilka ich rodzajów: stereotest Mucha, Motyl, Lang I, Lang II, lub TNO.
Rodzaje stereotestów
Stereotest Mucha lub Motyl służy do badania poziomu widzenia stereoskopowego. Badanie przeprowadza się z odległości 40 cm w intensywnie oświetlonym pomieszczeniu. Do wykonania testu przydatne są też okulary polaryzacyjne. Badanie to umożliwia ocenę ocenę stereopsji, czyli widzenia przestrzennego w zakresie od 3000 do 20 sekund kątowych.
Stereotesty Langa – stosuje się dwa ich rodzaje: Test Langa I oraz Test Langa II. Pierwszy rodzaj testów wykonuje się u najmłodszych pacjentów, czyli dzieci w wieku 2-3 lat. Na płytce znajdują się trzy figury stworzone z ciemnych kropek. Powierzchnia płytki pokryta jest przezroczystą powłoką, która składa się z równoległych, cylindrycznych prążków. Podczas badania dziecko wskazuje rozmieszczenie figur na tabliczce. Stereotest Lang II stanowi uzupełnienie Testu I, a punkty są na nim mniejsze. Wyróżnić można jeszcze test TNO, przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Należy pamiętać również że jedynie profesjonalne testy widzenia przestrzennego, gwarantują prawidłowy wynik badania. Dlatego też w stereotesty i inne urządzenia okulistyczne najlepiej zaopatrzyć się u sprawdzonego dostawcy akcesoriów i sprzętu okulistycznego, takiego jak sklep Mdt.pl.
Źródło: Artykuł sponsorowany