USG jamy brzusznej to badanie nieinwazyjne, bezpieczne i nieocenione dla wielu gałęzi medycyny. Ma bardzo szeroki obszar zastosowania. Ze względu na ten zakres można je określić badaniem wielonarządowym.
Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej powinno się wykonywać regularnie, minimum co dwa lata. Przede wszystkim dlatego, że pozwala na szybkie dostrzeżenie zmian w różnych narządach i ewentualne pogłębienie diagnostyki lub wdrożenie leczenia.
Jakie narządy obrazuje USG jamy brzusznej
USG jamy brzusznej pozwala na zobrazowanie stanu trzustki, śledziony, wątroby, dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego. Poza tym uwidacznia również nadnercza oraz nerki, aortę brzuszną, pęcherz moczowy. U kobiet pozwala również ocenić stan macicy oraz jajników, u mężczyzn – prostatę.
Badanie ultrasonograficzne pozwala nie tylko na określenie budowy i wielkości organów wewnętrznych, czy ich położenia, ale też unaocznia występujące zmiany nowotworowe, torbiele, marskość lub inne choroby wątroby, występowanie płynu w jamie otrzewnej lub innych przestrzeniach. Pokazuje też czy występują złogi w pęcherzyku żółciowym lub drogach moczowych.
W jakich sytuacjach zaleca się USG jamy brzusznej?
Poza nieocenioną wartością profilaktyczną USG jamy brzusznej zlecane jest przez lekarzy w określonych sytuacjach. Zazwyczaj wskazaniami do wykonania badania są bóle brzucha (ostre oraz przewlekłe), powiększenie jego obwodu, występowanie wyczuwalnych guzów w tym obszarze, problemy związane z wypróżnianiem i oddawaniem moczu, czy wymioty.
USG jamy brzusznej zleca się również osobom, których skóra przybiera żółty odcień, gdy występuje nagła utrata masy ciała. Wskazaniem do badania jest też wystąpienie gorączki, niepowiązanej z infekcją czy przeziębieniem oraz krwawień z przewodu pokarmowego, ale również moczowego, czy dróg rodnych.
Co należy wiedzieć przed badaniem?
Pacjenci nie powinni obawiać się badania – jest całkowicie bezbolesne, a jego przebieg komfortowy dla pacjenta. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach dotyczących przygotowania.
W celu odprowadzenia gazów z przewodu pokarmowego zalecane jest aby przez 3 dni przed badaniem przyjmować symetykon w dawce przynajmniej 3 x dziennie po 2 kapsułki.
Dzień przed badaniem należy stosować dietę lekkostrawną z wyłączeniem surowych warzyw, owoców, ciemnego pieczywa.
W dniu badania nie należy palić tytoniu ani żuć gumy. Na badanie pacjent powinien zgłosić się po wypróżnieniu i na czczo lub co najmniej 6 godzin po lekkim posiłku.
W gabinecie lekarz prosi pacjenta, by ten położył się na leżance na wznak. Lekarz może poprosić również w trakcie badania o przyjęcie innej pozycji, a także o wstrzymywanie i nabieranie oddechu, co ułatwi najlepsze zobrazowanie narządów. Warto na badanie wybrać się w luźnym, wygodnym stroju, który pozwoli łatwo odsłonić brzuch.
Głowica, którą wykonywane jest badanie posmarowana jest chłodnym żelem, który usprawnia przewodzenie fal.
Źródło: Artykuł sponsorowany