Zajęcia fitness na siłowni

Zajęcia TBC (Total Body Condition) – jak wykonywać? Jakie dają efekty?

TBC, czyli Total Body Conditioning, to rodzaj treningu, który cieszy się bardzo dużą popularnością, zwłaszcza wśród kobiet. Trening aerobowy w ramach zajęć fitness TBC pozwala nie tylko przyspieszyć spalanie kalorii i zwiększyć wydolność organizmu, ale przede wszystkim kompleksowo wyrzeźbić mięśnie całego ciała. To sprawia, że program ten doskonale nadaje się dla osób w każdym wieku i bez względu na kondycję pomaga osiągnąć upragnione efekty. Czym dokładnie są zajęcia TBC i jakie przynoszą korzyści?

Na czym polegają zajęcia fitness TBC?

Sam skrót TBC wziął się od angielskiego „total body conditioning”, co dosłownie oznacza modelowanie całego ciała. Są to intensywne zajęcia ogólnorozwojowe, łączące w sobie trening aerobowy z ćwiczeniami wzmacniającymi. Nic więc dziwnego, że zajęcia te cieszą się taką popularnością, zarówno wśród amatorów, zaczynających swoją przygodę z fitnessem, jak i wśród doświadczonych sportowców, którym zależy na jeszcze lepszych wynikach.

Zajęcia fitness TBC trwają około 50 minut, a całość poprzedzona jest dziesięciominutową rozgrzewką, po której następuje część wzmacniająca, opierająca się na ćwiczeniach na mięśnie rąk, nóg, brzucha, pośladków oraz pleców. Do treningu wykorzystuje się różne sprzęty, takie jak step, hantle, tubingi (czyli tzw. gumy z rączką), obciążenia na nogi oraz rozmaite piłki. 

Dla kogo są zajęcia fitness TBC?

Zajęcia TBC nie posiadają jakichś konkretnych ograniczeń. Ze względu na swój ogólnorozwojowy charakter, dedykowane są dla wszystkich – kobiet, mężczyzn i osób niebinarnych, bez względu na aktualną kondycję czy wiek. Bez problemu poradzą sobie zarówno amatorzy, dopiero zaczynający przygodę z aktywnością fizyczną, jak i zapaleni sportowcy. Ważne jest jedynie, by stopniowo zwiększać swoje obciążenia, nie doprowadzając do przesilenia organizmu.

Jeśli ktoś zmaga się z rekonwalescencją po poważnej kontuzji, przed wzięciem udziału w treningu powinien skonsultować się z lekarzem specjalistą oraz przekazać stosowne informacje trenerowi, by móc jak najlepiej dostosować rodzaj ćwiczeń do indywidualnych potrzeb.

TBC – jakie daje korzyści?

Ćwiczenia TBC łączą w sobie zalety ćwiczeń aerobowych z treningiem wzmacniającym. Dzięki temu poprawia się ogólna wytrzymałość organizmu, zwiększa wydolność tlenowa i pojemność płuc oraz poprawia spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo zajęcia pozwalają wykształcić piękną i atrakcyjną sylwetkę, a także rozwinąć masę mięśniową, znacząco poprawiając siłę oraz sprawność już po kilkunastu treningach. Dzięki temu ciało staje się bardziej wyprostowane, jędrne i elastyczne. Poprawia się nie tylko wygląd sylwetki, ale również nasze samopoczucie, ze względu na wybuch endorfin związanych z uprawianiem sportu.

Kobiety z pewnością docenią również, że systematyczny trening TBC pomoże w redukcji cellulitu oraz rozstępów, a także zapobiegnie powstawaniu zmarszczek. Jak to możliwe? Poprawione krążenie organizmu pobudza komórki do produkcji kolagenu, który jest odpowiedzialny za utrzymanie elastyczności skóry.

Zajęcia TBC w klubie fitness czy w domu?

Sam trening TBC nie jest skomplikowany, dzięki czemu wiele osób z łatwością może wykonywać go w domu. Warto jednak pamiętać, że zwłaszcza na początku przygody z programem TBC, dobrze jest skorzystać z pomocy doświadczonego trenera. Pracując pod okiem wykwalifikowanych instruktorów można znacznie lepiej przygotować swój organizm do ćwiczeń podczas odpowiedniej rozgrzewki, a także osiągnąć dużo lepsze efekty. Trener zadba również o to, by po intensywnym treningu nastąpił prawidłowy cool down, podczas którego mięśnie rozluźnią się i przygotują do regeneracji. W warunkach domowych wiele osób zapomina o tym, jak ważny jest stretching po wysiłku fizycznym, przez co może dojść do przeciążeń.

Dzięki czujnemu oku trenera uniknie się również błędów, które mogą sprzyjać pojawieniu się kontuzji. W klubie fitness prowadzący zajęcia czuwa nad prawidłową techniką każdego ćwiczenia, a także dobiera odpowiednie obciążenia indywidualnie dla każdego trenującego, pomagając w ten sposób uniknąć przeciążeń. 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *