Antywirus - dlaczego warto go używać?

Antywirus – dlaczego warto go używać na wszystkich urządzeniach

Internet to niebezpieczne miejsce. Jest pełen wirusów, złośliwego oprogramowania i innych zagrożeń. Oprogramowanie antywirusowe chroni Twoje urządzenia przed tymi zagrożeniami, gdy jesteś online, a nawet gdy nie jesteś podłączony do Internetu. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego program antywirusowy jest tak ważny dla wszystkich urządzeń, jak działa i jak wybrać odpowiedni dla swojego komputera z systemem Windows lub Mac.

Czy telefon potrzebuje antywirusa?

Oprogramowanie antywirusowe jest ważne dla wszystkich urządzeń, w tym smartfonów, tabletów i komputerów PC. Być może myślisz, że nie potrzebujesz ochrony antywirusowej na swoim smartfonie lub tablecie, ponieważ prawdopodobnie nie mają one tyle wrażliwych danych, co komputer (a przynajmniej jeszcze nie!), nadal mogą być podatne na zagrożenia takie jak złośliwe oprogramowanie i wirusy. W rzeczywistości niektóre z najbardziej niebezpiecznych wirusów trafiają na nasze smartfony za pośrednictwem aplikacji pobranych z nieoficjalnych sklepów z aplikacjami lub witryn do udostępniania plików. Często zdarza się również, że podejrzane strony internetowe wykorzystują wyskakujące okna na urządzeniach mobilnych, aby oszukać użytkowników do pobrania złośliwego oprogramowania na ich telefony, udając, że coś wymaga aktualizacji lub naprawy (np. Adobe Flash Player). Oznacza to, że oprogramowanie antywirusowe jest tak samo ważne dla ochrony naszych smartfonów, jak dla ochrony naszych komputerów PC i laptopów! Antywirus Android będzie skanował pobierane pliki i kontrolował możliwe zagrożenia on-line.

Jak wybrać antywirus dla Windows 10/11?

Twoje oprogramowanie antywirusowe powinno być w stanie chronić Cię przed wirusami i programami szpiegującymi na Twoim komputerze. Tak więc, zanim wybierzesz antywirus Windows 10/11, upewnij się, że ma dobrą reputację i wiele pozytywnych recenzji.

Sprawdź oceny

Zanim pobierzesz oprogramowanie antywirusowe, warto sprawdzić oceny i recenzje. Zazwyczaj są one dostępne na stronie producenta, ale możesz także sprawdzić je w innych miejscach. Po wpisaniu w Google „antywirus G DATA opinie” znajdziesz wiele serwisów umożliwiających dzielenie się opiniami o zakupionych programach, a także różnego rodzaju recenzje w pismach branżowych i od niezależnych ekspertów.

Sprawdź certyfikaty

Co roku organizowanych jest wiele plebiscytów, w których różni eksperci starają się przełamać bariery wszystkich dostępnych na rynku antywirusów. Te programy, które najlepiej chroniły urządzenie, otrzymują certyfikaty i odznaczenia. Przed wybraniem oprogramowania antywirusowego warto więc sprawdzić, które odznaczenia uzyskał.

Antywirus na produkty Apple – czy jest konieczny?

Apple ma wbudowany antywirus o nazwie XProtect. Jest obecny na urządzeniach macOS i iOS, a kiedy łączysz się z internetem, XProtect skanuje wszystkie aplikacje, które są pobierane z App Store lub źródeł stron trzecich, pod kątem złośliwego oprogramowania. W przypadku wykrycia podejrzanej aktywności Apple powiadomi Cię o tym, abyś mógł usunąć aplikację lub zaktualizować ją w razie potrzeby. Pomaga to chronić urządzenie przed wirusami podczas łączenia się z publicznymi sieciami Wi-Fi, a także podczas korzystania z nieznanej aplikacji. Jednak jak to wbudowane narzędzie nie zapewnia pełnej ochrony i o ile do zwykłego codziennego użytkowania mediów społecznościowych wystarczy, tak w innym przypadku lepiej wybrać bardziej zaawansowany antywirus Mac.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *