Nawet 30 % nowych budynków na całym świecie, może przyczyniać się do problemów zdrowotnych u swoich mieszkańców. Powodem tego może być złe oświetlenie, niewłaściwa wentylacja, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, a także, nieodpowiednie materiały wykorzystane do budowy. Co to jest syndrom chorego domu i jak sobie z nim radzić?
Spis treści
Co to jest syndrom chorego budynku, czyli Sick Building Syndrome?
Powracające problemy z koncentracją, bóle głowy, rozdrażnienie, problemy z oddychaniem, częste przeziębienia i obniżona odporność to kombinacja przypadłości, które określane są mianem Syndromu Chorego Budynku (z ang. Sick Building Syndrome lub SBS). Ich powodem jest przebywanie w budynku, który ze względów projektowych lub z powodu zastosowania złej jakości materiałów budowlanych, charakteryzuje się niską jakością powietrza. Według raportu WHO, do 30 procent nowych i przebudowanych budynków na całym świecie może być przedmiotem nadmiernych skarg użytkowników związanych z jakością powietrza w pomieszczeniach.
Najwięcej problemów generuje wykorzystanie przestarzałych, nieekologicznych technologii budowlanych. Od lat, wykorzystuje się ropopochodny styropian do termoizolacji ścian. Styropian ma znikome właściwości paroprzepuszczalne, a w połączeniu z kiepskiej jakości tynkami i farbami o wysokim oporze dyfuzyjnym, pozbawia on budynek jakichkolwiek możliwości wymiany powietrza. Połączmy to ze słabą wentylacją budynku i mamy gotowy przepis na rozwój różnego rodzaju mikroorganizmów, pleśni czy grzybów w ścianach domu. – mówi dr Patryk Bolimowski, CTO SYSTEM 3E, producenta ekologicznych materiałów budowalnych, wykonanych z perlitu.
Światowa Organizacja Zdrowia w „White Book on Allergy” wskazuje, że wrażliwość na jeden lub więcej alergenów, dotyka 40-50% dzieci w wieku szkolnym. A zdaniem ekspertów z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Wrocławskiej dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe efekty zanieczyszczeń środowiska, ponieważ wdychają więcej powietrza na kilogram masy ciała niż dorośli. Płuca dzieci nadal się rozwijają i dlatego są bardziej podatne na szkodliwe skutki zanieczyszczenia powietrza. Zanieczyszczenie środowiska także negatywnie wpływa na rozwój neuronów i zdolności poznawcze.
Jakie jeszcze czynniki wpływają na SBS?
Globalna pandemia COVID-19 tylko pogłębiła problemy związane z Syndromem Chorego Budynku. Zgodnie z zaleceniami WHO wdrożono lockdown, wiele firm przeszło na pracę zdalną a zajęcia szkolne przeniesiono na elektroniczne platformy. Polityka lockdownu, ze wszystkimi swoimi zaletami w stosunku do zmniejszenia transmisji wirusa SARS-CoV-2, mogła się także przyczynić do zaostrzenia objawów Syndromu Chorego Budynku. Zwiększona liczba osób, które swoje aktywności związane z pracą czy nauką realizowały w domu, który nie zapewnia odpowiedniej wentylacji, przyczyniały się do pogorszenia jakości powietrza w domu. Popularne środki czyszczące i dezynfekujące, pomimo swoich korzystnych wirusobójczych właściwości, również mogły negatywnie oddziaływać na układ oddechowy mieszkańców.
Jakie są objawy SBS i jak je niwelować?
Jeśli długotrwałe przebywanie w budynku w którym mieszkamy lub pracujemy, wywołuje u nas bóle głowy, częste przeziębienia, problemy z koncentracją lub rozdrażenie, należy spróbować przeciwdziałać skutkom SBS. Regulane wietrzenie pomieszczeń, wymiana oświetlenia na mniej męczące dla oczu czy zakup specjalnych roślin oczyszczających powietrze to działania, które z pewnością pomogą zredukować negatywne efekty lecz nie rozwiążą problemu.
Ekologiczne materiały budowlane, szansą na walkę z syndromem chorego budynku
O zdrowie mieszkańców, należy zadbać już na bardzo wczesnym etapie budowy. Od odpowiedniego zaplanowania lokalizacji budynku, przez zaprojektowanie go w zgodzie z najnowszymi trendami architektonicznymi, aż po wybór materiału z jakiego zostanie zbudowany budynek. SYSTEM 3E, to polska, opatentowana technologia budowy ścian z ekspandowanego perlitu i spoiw mineralnych. Perlit to naturalnie występująca skała pochodzenia wulkanicznego, która poddana odpowiednim procesom technologicznym nabiera doskonałych parametrów technicznych.
SYSTEM 3E to przede wszystkim ekologiczny i zdrowy produkt. Materiał, z którego wykonane są elementy został zaprojektowany tak, aby hamować rozwój grzybów i pleśni w ścianach, gwarantując użytkownikom zdrowy klimat przez cały okres użytkowania. Dodatkowo produkt cechuje wysoka przepuszczalność pary wodnej µ ≤ 15, w połączeniu z brakiem konieczności dodatkowej termoizolacji ściany wybudowanej w technologii SYSTEM 3E, uzyskujemy ekologiczną przegrodę ścienną, która wspomaga wymianę powietrza w domu. – dodaje dr Patryk Bolimowski.
Perlitowe elementy SYSTEM 3E, z których buduje się ściany, posiadają niski współczynnik przenikania ciepła U=0,198 W/m2K. Nie trzeba ich dodatkowo ocieplać ropopochodnym stryropianem czy innymi materiałami syntetycznymi. Wysokie parametry termoizolacyjne, w połączeniu z niewielką grubością 35,2cm dają najcieńszą, a zarazem najcieplejszą przegrodę jednowarstwową dostępną w Unii Europejskiej. O innowacyjności i wysokiej konkurencyjności technologii SYSTEM 3E świadczy certyfikat Seal of Excellence wydany przez Komisję Europejską, będącą instytucją zarządzającą aktywnościami programu ramowego Horizon 2020 w zakresie badań naukowych i innowacji.
Spółka SYSTEM 3E opracowała innowacyjną metodę budowania domów z perlitowych elementów. 3E reprezentują – oszczędność energii, ekonomię i ekologię w procesie budowlanym. Firma wykorzystuje własną, pionierską technologię do produkcji elementów budowlanych z ekspandowanego perlitu i spoiw mineralnych. Perlit to naturalny materiał, który można znaleźć na całym świecie. Technologia pozwala na budowę bezspoinową, nie wymagającą zaprawy murarskiej. Jest to możliwe, ponieważ przy kształcie każdego grzebienia Elementu 3E nawiązano do specyficznego kąta pochylenia stożka Morse’a. W efekcie, uzyskano układ powierzchni samo kotwiących się w ścianie. Nowoczesny proces produkcji elementów 3E powoduje, że są one precyzyjnie wykonane i idealnie do siebie pasują. Elementy 3E powstają w zakładach w Radomsku.
Źródło: Informacja prasowa