Mole spożywcze - jakie środki są skuteczne?

Jakie insekty najczęściej mogą pojawić się w domu i jak sobie z nimi radzić?

Insekty w domu czy w szafie z ubraniami potrafią naprawdę skutecznie uprzykrzyć życie. Wśród tych najczęściej spotykanych w polskich domach można wymienić między innymi trojszyka oraz mola ubraniowego i spożywczego. Dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.

Trojszyki w domu – czym są i jak wyglądają?

Wśród jednych z najczęściej spotykanych w domu insektów wymienić można trojszyki. Są to niewielkie chrząszcze, które osiągają rozmiary 3-4 milimetrów. Grasują nie tylko w domach, ale również w magazynach. Mogą zwiększać swoją populację nawet od 70 do 100 razy w ciągu miesiąca. Składają jajka w żywności, w której larwy od razu po wykluciu się rozpoczynają żer.

Zagrożone atakiem insektów są przede wszystkim produkty takie jak mąka, nasiona, suszone owoce, orzechy, warzywa, produkty w proszku, kasze, pieczywo czy ryż. Ich szkodliwość nie ogranicza się do samego przebywania w jedzeniu, ale także do zanieczyszczania go produktami przemiany materii oraz wylinkami.

Jak poradzić sobie z chrząszczem?

Dobrym sposobem na to, by całkowicie pozbyć się trojszyków, jest wymiana wszystkich produktów, w których zwierzęta mogłyby przebywać, a następnie dokładne umycie szafek. To jednak nie wystarczy, ponieważ potrzebne są również pułapki na trojszyki. Te mogą mieć postać zamykanej, plastikowej konstrukcji. 

Chrząszcze wchodzą do niej, ponieważ wabione są atraktantem w postaci tabletki, a później zostają w środku. Takie pułapki ma w ofercie przykładowo sklep Panko, który zajmuje się dystrybucją środków na insekty. Pułapki na trojszyki działają również na spichrzela surynamskiego czy wołka zbożowego.

Jak wyglądają mole spożywcze i ubraniowe?

Mole spożywcze, jak sama nazwa wskazuje, żerują w kuchni, głównie w produktach sypkich. Ich inna nazwa to omacnica spichrzanka. Jest brązowa, funkcjonuje głównie w nocy i składa jaja do pokarmu. Odmiana odzieżowa to inaczej włosienniczki. Są one zdecydowanie jaśniejsze od poprzedników – szaro-żółte. Larwy żywią się głównie naturalnymi tkaninami oraz piórami. Dorosłe osobniki nie odżywiają się, tylko rozmnażają.

Sposób na mole w domu, czyli środki na owady

Środki na mole to przede wszystkim preparaty, które pozwalają pozbyć się zarówno dorosłych osobników, jak i larw tych owadów. Sklep Panko w swojej ofercie ma zarówno preparaty spożywcze, jak i kuchenne. Często wybierane są:

  •   tradycyjna pułapka lepowa – przyklejana np. do szafki w kuchni,
  •   składająca się z papierowej konstrukcji zamykanej na zakładkę.

Oba środki na mole mają podobny schemat działania. Wabią owady feromonami, a te przyklejają się do powierzchni klejącej.

Wiesz już jak radzić sobie z insektami? Do dzieła!

Dzięki pułapkom szybko poradzisz sobie z insektami w domu. Nie zapominaj również o tym, że w kuchni duże znaczenie ma przebranie wszystkich produktów, do których mogły się dostać oraz ich wymiana na takie, które będą szczelnie zamknięte. Jeżeli chcesz znaleźć skuteczne środki na mole i pułapki na trojszyki, sprawdź ofertę sklepu Panko!

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *