Czy twój MacBook wolniej działa? Sprawdź możliwe przyczyny

Czy twój MacBook wolniej działa? Sprawdź możliwe przyczyny

Laptopy MacBook stanowią inwestycję na lata. Użytkownicy są w stanie wydać na niej więcej niż na przeciętnego laptopa wiedząc, że sprzęt posłuży im bardzo długo. Twój laptop ma już kilka lat i ostatnio utracił wiele ze swej dawnej wydajności? Zakup nowego urządzenia nie musi być konieczny. Sprawdź możliwe przyczyny wolniejszego działania MacBooka.

1. Długa nieprzerwana praca komputera

Zacznijmy od dość prozaicznego, a niedocenianego przez niektórych użytkowników powodu. Jeśli jesteś osobą, która nie może obejść się bez komputera, być może nie masz w zwyczaju jego wyłączania, ani restartu korzystając jedynie z trybu uśpienia. Długa, nieprzerwana praca naturalnie spowalnia system. Wykonaj restart, a na pewno zauważysz sporą różnicę na plus.

2. Zapełnione ikonami biurko

Kolejna potencjalna przyczyna spadku wydajności również wydaje się błaha, a w rzeczywistości taką nie jest. Chodzi o zapełnienie całego biurka ikonami. Wbrew pozorom wczytujące się miniaturki stanowią dla komputera spore wyzwanie.Traktuj pulpit zgodnie z przeznaczeniem, czyli jako wygodną przestrzeń roboczą, ale po skończonej pracy przenieś zapisane już pliki do odpowiednich folderów.

3. Zbędne aplikacje obciążające procesor i RAM

Powszechnym powodem spadku wydajności komputera z biegiem czasu są aplikacje uruchamiające się w tle, które mocno obciążają procesor i pamięć RAM. Zajrzyj do monitora aktywności, aby przekonać się, które programy pochłaniają najwięcej mocy obliczeniowej. Czy ze wszystkich korzystasz jednocześnie?W monitorze aktywności możesz natychmiast zamknąć niepotrzebne procesy, natomiast trwałym rozwiązaniem będzie uruchomienie Elementów logowania i odznaczenie programów, które nie powinny uruchomić się przy następnym starcie systemu.

4. Przepełniona pamięć masowa

Jeśli na swoim komputerze przechowujesz dużą liczbę dokumentów, zdjęć i filmów, z czasem prawdopodobnie zapełnisz niemal całą pamięć masową. Wbrew pozorom zdarza się to nawet przy pojemnym dysku SSD. Niestety brak wolnej przestrzeni dyskowej spowalnia działanie systemu.Jak rozwiązać ten problem? Możesz wymienić dysk na większy, ale tańszym sposobem będzie zakup dysku zewnętrznego, albo skorzystanie z iCloud i przeniesienie niektórych danych do chmury. Dzięki temu umieszczone tam pliki będą dostępne na wszystkich twoich urządzeniach.

5. Przestarzała wersja Mac OS

Kolejne wersje i uaktualnienia systemu Mac OS powstają między innymi z myślą, aby poprawić wydajność komputerów Mac. Czy przeprowadzasz regularne aktualizacje?Jeśli nie, kliknij ikonkę Apple w lewym górnym rogu ekranu, aby sprawdzić bieżącą wersję systemu i dostępność kolejnych łatek. To również poprawi wydajność laptopa.

6. Zbyt mało pamięci operacyjnej

Gdy komputer ma już swoje lata, może wymagać pewnych modernizacji. Słabym punktem starszych urządzeń bywa zbyt mała ilość pamięci RAM, która obok procesora najmocniej wpływa na wydajność laptopa. Komputery osobiste muszą mierzyć się z coraz bardziej wymagającymi aplikacjami, dlatego ilość pamięci, która przed laty wystarczyła do wygodnej pracy, obecnie niekoniecznie spełnia swoje zadanie. Wymiana pamięci RAM, która tnie w Maca nowe życie jest zdecydowanie mniej kosztowna niż zakup nowego komputera.

7. Zanieczyszczenie MacBooka wewnątrz obudowy

Ostatnia potencjalna przyczyna spadku wydajności bywa niedoceniana przez użytkowników. Twój komputer pracuje wolniej, a w dodatku często się przegrzewa i generuje nietypowy hałas? Prawdopodobnie wnętrze obudowy jest zanieczyszczone i roi się w nim od kurzu groźnego dla poszczególnych podzespołów.

Czyszczenie zakurzonego MacBooka to usługa, którą bez przeszkód wykonasz w dobrym serwisie Apple, a w połączeniu z wymianą pasty termoprzewodzącej znajdującej się przy procesorze potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Twój MacBook odzyska dawną świetność!

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *