Kobieta steruje urządzeniami w inteligentnym domu

Czym jest inteligentny dom i ile kosztuje?

Nowoczesna technologia niesie ze sobą wiele rozwiązań szczególnie w automatyce domowej. Korzystając z inteligentnych urządzeń można w znacznym stopniu ułatwić sobie codzienne życie. Inteligentne domy cieszą się dużą popularnością ze względu na swoje zastosowanie. Wiele osób zastanawia się co kryje się pod pojęciem inteligentnego domu, budynku? A także zadaje sobie pytanie co można za pomocą tego rodzaju rozwiązania zyskać? W poniższym artykule zostaną poruszone te kwestie, a także to z czego dokładnie składa się smart home.

Co kryje się pod pojęciem inteligentnego domu ?

Inteligentny dom (smart home) to przede wszystkim taki, w którym urządzenia takie jak ogrzewanie, wentylacja mechaniczna, oświetlenie czy też rolety są ze sobą zintegrowane w jeden wspólny system. Tworząc tego typu strukturę domownicy są w stanie w łatwy i przyjemny sposób zarządzać inteligentnymi urządzeniami. Tego rodzaju rozwiązanie skupia się na zasadzie sterowania sprzętem domowym za pomocą urządzenia korzystającego z sieci bezprzewodowej jak na przykład smartfon, table lub za pomocą różnego rodzaju przełączników zamontowanych w ścianach. Elementy składające się na smart home to przede wszystkim jednostka sterująca umożliwiające zarządzanie wszystkimi urządzeniami wchodzącymi w jego skład. Poza tym instalacja posiada dodatkowe moduły umożliwiające połączenie pozostałych urządzeń AGD itp. Cały system jest podłączony do zasilania wraz z jego pozostałymi elementami. 

Urządzeniami stosowanymi w inteligentnych budynkach mogą być na przykład telewizory, oświetlenie, rolety, a także systemy bezpieczeństwa, czy systemy EXTA LIFE umożliwiający sterowania oświetleniem według zaprogramowanych funkcji, a także korzystanie z możliwości sterowania innymi urządzeniami jak na przykład rolety. Taki system najczęściej składa się z odbiorników dopuszkowych, z radiowych nadajników jak na przykład 4-kanałowy 230V TYP: RNP-21, z czujników ruchu, temperatury RTC-22 itp.

Jaki jest koszt inteligentnego domu?

Określa się, że standardowy koszt systemu inteligentnego domu dla mieszkania mającego około 100 – 120 metrów będzie kosztował około 20-30 tysięcy złotych. Najtańsze systemy smart home kosztują od 10 do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Cena zazwyczaj uwzględnia kable, wykończenie elementów, robociznę. Czasami zawiera także standardowe gniazdka i włączniki.

Internet of things – Internet rzeczy w rozwiązaniu Smart Home

Inteligenty dom coraz częściej korzysta z technologi Internet of things czyli internet rzeczy, pozwalający na komunikowanie się ze sobą urządzeń wchodzących w skład systemy. Komunikacja opiera się na przesyłaniu danych, sterowaniu sprzętem za pomocą sieci internetowej. Urządzenia mają także możliwość korzystania z zasobów internetu w celu gromadzenia danych oraz ich przetwarzania. Internetem rzeczy można nazwać także urządzenia, z którymi mogą się skomunikować użytkownicy. Nawet za pomocą już jednego urządzenia domownicy mogą kontrolować całe mieszkanie z różnego miejsca. Kiedy na przykład jesteś poza domem taki system będzie dla ciebie idealny. Dlatego też Inteligentny dom i biuro – zdalna obsługa w zasięgu ręki sprosta twoim oczekiwaniom. Jeżeli na przykład zapomniałeś wyłączyć żelazka w domu, nie musisz specjalnie wracać, by je wyłączyć, możesz w takim wypadku skorzystać z funkcji inteligentnego systemu. W dowolnym momencie jesteś w stanie z pomocą smartfona, tabletu wyłączyć dane urządzenie.

Nowoczesne systemy w inteligentnym domu

Inteligentny dom to mieszkanie mające nowoczesne systemy, pozwalające na zwiększenie komfortu, a także bezpieczeństwa. Pozwalają na zaoszczędzenie na rachunkach. Smart home jest to budynek, gdzie instalacje są ze sobą połączone razem. Dzięki takiemu rozwiązaniu doskonale mogą ze sobą współpracować. Sprzęt w inteligentnym domu pozwala na zaprogramowanie wielu urządzeń w taki sposób, by były one jak najbardziej pomocne podczas codziennych czynnościach. I tak na przykład można zaprogramować oświetlenie, aby świeciło w odpowiedni sposób czy też wyłączało się w chwili po tym, jak położymy się spać.

Źródło: Artykuł sponsorowany