Holistyczne leczenie uzależnień

Dlaczego do uzależnienia warto podchodzić holistycznie?

Leczenie uzależnień to bardzo żmudny i trudny proces, który wymaga sporej motywacji i poświęcenia. Specjalistyczny ośrodek terapeutyczny powinien skupiać się nie tylko na stanie fizycznym swojego pacjenta, ale także na jego psychice i umyśle. Stąd też coraz więcej placówek oferuje leczenie holistyczne, którego celem jest kompleksowe podejście do pacjenta.

Czym jest podejście holistyczne i na czym polega?

Głównym założeniem podejścia holistycznego jest objęcie człowieka w jedną całość i przywrócenie harmonii we wszystkich aspektach jego życia. Dotyczy to równego traktowania ciała, umysłu, duszy oraz emocji. Kluczowe jest zachowanie równowagi pomiędzy sferą fizyczną oraz psychiczną człowieka. Metoda ta skupia się na uzdrowieniu ciała i ducha. Pozytywne podejście do leczenia oraz odpowiednie nastawienie psychiczne odgrywają kluczową rolę w procesie leczenia. Metoda ta traktuje pacjenta jako jedność psychofizyczną, a nie jako jednostkę chorobową. Stąd też medycyna holistyczna w pierwszej kolejności skupia się na uzdrowieniu umysłu.

Dlaczego sprawdza się również w przypadku uzależnień?

Każde uzależnienie oddziałuje zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną człowieka. Dodatkowo wpływa na pracę mózgu, który po dostarczeniu używki w większym lub mniejszym stopniu, uwalnia dopaminę, czyli neuroprzekaźnik, który oddziałuje na układ przyjemności. Pacjenci, którzy zgłaszają się na terapię odwykową, muszą mieć silną motywację wewnętrzną, tylko wtedy leczenie będzie miało sens. Niejednokrotnie zdarza się, że obecność w ośrodku leczenia uzależnień podyktowana była presją otoczenia lub rodziny. Takie podejście zazwyczaj kończy się niepowodzeniem całego procesu.

Żadna terapia odwykowa nie będzie skuteczna, jeśli zostanie zignorowane to, co dzieje się w umyśle i psychice osoby uzależnionej. Właśnie dlatego psychoterapeuci, w pierwszej kolejności starają się przekłuć motywację zewnętrzną w wewnętrzną. Dopiero w chwili, kiedy pacjent będzie chciał wyjść z nałogu dla samego siebie, wówczas proces terapeutyczny zakończy się powodzeniem.

Holistyczne leczenie uzależnień
Fot. Materiały partnera

Proces leczenia jest trudny i wymaga wielu poświęceń, stąd też terapia nie może ograniczać się jedynie do fizycznego lub psychicznego stanu pacjenta. Musi ona obejmować obie te sfery. Przeprowadzenie detoksu wraz z przywróceniem odpowiednich poziomów witamin i mikroelementów w organizmie człowieka to dopiero początek drogi. W dalszej kolejności konieczne jest skupienie się na aspektach psychicznych i duchowych osoby uzależnionej.

Dlaczego, aby poradzić sobie z uzależnieniem, konieczna jest terapia w ośrodku leczenia uzależnień?

Nałóg to choroba ciała i duszy, która wymaga specjalistycznego podejścia. Samodzielna próba wyjścia z nałogu najczęściej kończy się niepowodzeniem, ponadto nagłe zaprzestanie picia alkoholu czy spożywania substancji psychoaktywnych może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Stąd też kluczowe jest przeprowadzenie detoksu pod opieką lekarzy i specjalistów. Jednak samo oczyszczenie organizmu to nie wszystko, konieczne jest pozytywne nastawienie i silna motywacja. Wybierając prywatny ośrodek leczenia uzależnień, który oferuje leczenie holistyczne, pacjent ma pewność kompleksowego podejścia. W procesie odwykowym bardzo istotne są zarówno indywidualne sesje terapeutyczne, jak i grupowe spotkania. Ważne będą także zajęcia dodatkowe np. joga czy medytacja, które pozwolą ukoić nerwy i wyciszyć organizm.

Holistyczne leczenie uzależnień - przytulająca sie lara
Fot. Materiały partnera

Specjalistyczny ośrodek leczenia uzależnień powinien oferować swoim pacjentom połączenie konwencjonalnych metod z psychoterapią oraz programem naprawczym skierowanym na umysł człowieka. Takie leczenie sprawia, że nałogowiec czuje się bardziej komfortowo, ponieważ otrzymuje kompleksową opiekę, odnoszącą się do wszystkich sfer jego życia. Medycyna holistyczna pozwala także na większą kontrolę umysłu i ciała, co przekłada się na proces zdrowienia. Dużą zaletą tej metody jest możliwość dotarcia do własnego wnętrza i usunięcie przyczyn leżących u podstaw, które doprowadziły do uzależnienia. To bardzo ważna kwestia, ponieważ nałogi często stają się „odskocznią” od problemów rodzinnych, stresu, nadmiaru obowiązków czy traumą. Podejmując decyzję o wyjściu z nałogu, warto wybierać te ośrodki, które oferują holistyczne podejście do pacjenta. Takie rozwiązanie nie tylko przyczyni się do skuteczniejszej walki o zdrowe życie, ale także zapobiegnie nawrotom.

Leczenie holistyczne nie tylko wspomaga skuteczne wyjście z nałogu, ale także pozwala uchronić się przed nawrotem uzależnienia. Dodatkowo znacząco poprawia stan psychiczny człowieka. Warto zatem zdecydować się na ten rodzaj leczenia, ponieważ pacjent będzie mógł pokonać nie tylko fizyczny, ale także psychiczny głód nałogowy, który często jest silniejszy.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *