Kobieta zakłada nakładkę ortodontyczną na zęby

Nowoczesna metoda korekcji krzywych zębów – nakładki ortodontyczne

Korygowanie krzywego uzębienia to konieczne leczenie, na które musi decydować się coraz większa ilość osób. Na szczęście jednak z roku na rok także metody leczenia stają się coraz bardziej innowacyjne. Dzięki temu korekcja wady może wywoływać zdecydowanie mniej dyskomfortu niż dotychczas. Jakie są nowe metody prostowania zębów?

Nakładki ortodontyczne

Nakładki ortodontyczne, czyli tytułowa nowoczesna metoda korekcji wad krzywego uzębienia, to alternatywa tradycyjnego aparatu stałego. Pozwala ona uniknąć dolegliwości oraz wyrzeczeń, związanych z noszeniem tradycyjnej metalowej konstrukcji, jak podrażnienia dziąseł, próchnica, czy konieczność zrezygnowania z części potraw. Czym zatem różnią się od nich nakładki ortodontyczne?

Clear aligner

Nakładki ortodontyczne, czyli inaczej clear aligner, to przezroczysta konstrukcja prostująca zęby. Jest ona tworzona na podstawie indywidualnego skanu 3D zębów pacjenta, więc ma kształt dostosowany do jego zgryzu. Dzięki użyciu specjalnych materiałów nakładki nie są widoczne na zębach. Istnieje także możliwość zdjęcia ich w każdej chwili, ponieważ nie są na stałe przytwierdzone do zębów. Warto dodać także, że nakładki ortodontyczne nie zawierają ostrych krawędzi i elementów. Tym samym wszystkie dolegliwości, występujące w przypadku tradycyjnych ortodontycznych aparatów, zostają wyeliminowane dzięki korygowaniu wady alternatywną, nowoczesną metodą – nakładkami prostującymi. 

Wykorzystane materiały

Materiały, z których wykonywane są nakładki ortodontyczne, są biokompatybilne. Oznacza to, że nie są one uczulające. Jest to istotne dla osób, które są uczulone na przykład na nikiel. Takie osoby w przypadku decyzji na leczenie wady zgryzu aparatem stałym muszą inwestować spore kwoty w aparat wykonany z hipoalergicznego materiału. W przypadku nakładek prostujących taki problem nie występuje. Oprócz hipoalergicznych właściwości nakładki zbudowane są także w sposób, który ma zapewniać użytkownikowi maksymalny komfort. Warstwa zewnętrzna jest twardsza i wytrzymała, a wewnętrzna miękka oraz elastyczna. Nie odbiera to skuteczności –  clear aligner, czyli nakładki prostujące, naprawdę mogą skorygować ułożenie zębów!

Przebieg leczenia

Leczenie nakładkami ortodontycznymi jest zdecydowanie mniej skomplikowane niż leczenie aparatem stałym. Nie oznacza to jednak, że pominięte zostają kroki gwarantujące bezpieczne i skuteczne leczenie. Na początku leczenia wykonuje się skan zębów 3D, na podstawie którego opracowywany jest prognozowany plan korekcji zębów. Proces leczenia jest na bieżąco monitorowany przez techników dentystycznych na podstawie przesłanych przez pacjenta regularnie zdjęć jamy ustnej. W razie potrzeby plan leczenia jest na bieżąco modyfikowany i dostosowywany do potrzeb pacjenta. W planie zawiera się wytworzenie zestawu nakładek prostujących – każda para przeznaczona jest na kolejny z etapów leczenia. Personalizowane nakładki podczas noszenia nie są widoczne na zębach!

Przebieg leczenia

W ramach podsumowania warto jeszcze raz wspomnieć o wszystkich zaletach clear aligner. Po pierwsze jest to ich cena, która wypada znacznie taniej od leczenia tradycyjnym aparatem stałym. Ponadto nakładki prostujące pozwalają na zachowanie estetyki przez ich dyskretne umiejscowienie na zębach oraz na uniknięcie ran wewnątrz jamy ustnej, które są częstym skutkiem ubocznym podczas noszenia aparatu stałego. Łączy się z tym także brak dyskomfortu i większa higiena jamy ustnej, ze względu na dostęp do wszystkich przestrzeni międzyzębowych po zdjęciu nakładki. Nakładki ortodontyczne w większości przypadków okazują się zatem zdecydowanie najbardziej korzystnym rozwiązaniem. 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *