Drabiny teleskopowe a drabiny składane - która lepiej sprawdzi się w zadaniach domowych?

Drabiny teleskopowe a drabiny składane – która lepiej sprawdzi się w zadaniach domowych?

W domu trudno obyć się bez drabiny. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli tych narzędzi, w tym składane i teleskopowe. Który z nich najlepiej jest wybrać?

Bez drabiny nie wykonamy prac na wysokości poza zasięgiem rąk. Jasne, żeby wymienić żarówkę w lampie sufitowej, zdjąć czy założyć firanki, bądź sięgnąć wysoko umieszczonych półek, zawsze można stanąć na taborecie lub stołku. Ale przyznajmy, że ani to wygodne, ani – zwłaszcza – bezpieczne. Dlatego niezbędna jest drabina. Jaki jej rodzaj wybrać?

Drabina aluminiowa – dlaczego warto?

Obecnie na rynku drabin używanych w domach coraz większa popularność zdobywają modele wykonane z aluminium. Nie ma w tym nic dziwnego. Metal ten jest lekki, dzięki czemu drabina aluminiowa odznacza się niewielką masą i jest bardzo praktyczna, łatwo ją transportować z miejsca na miejsce. Jest również odporna na korozję i uszkodzenia mechaniczne, toteż może służyć przez długie lata. Poszczególne modele, również renomowanych producentów, dostępne są w przystępnych cenach.

Drabina rozkładana

Drabina rozkładana (określana też jako składana) to bardzo popularny typ drabin stosowanych w gospodarstwach domowych. Na wyposażeniu większości z nich znaleźć można model rozkładany wolnostojący ze stopniami. Jest ona narzędziem bardzo praktycznym, głównie dzięki niewielkiej masie i wygodzie obsługi. W zupełności wystarcza do wykonywania codziennych prac domowych. Jest niezastąpionym narzędziem podczas robienia porządków w szafkach czy pawlaczach, myciu okien, wymianie firanek i tym podobnych czynnościach. Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, dzięki czemu łatwo można ją przechowywać oraz wygodnie transportować. Oczywiście najlepiej jest wybrać model wyposażony w antypoślizgowe stopnie oraz nakładki na nóżki, dzięki którym drabina będzie stabilna. 

Drabina teleskopowa 

W gospodarstwie domowym najczęściej w zupełności wystarczająca jest drabina rozkładana. Jeśli jednak potrzebujemy bardziej zaawansowanego modelu, powinniśmy zwrócić uwagę na szczególny ich rodzaj, czyli drabiny teleskopowe. Są to modele wyposażone w specjalne systemy teleskopowe, które znacząco zwiększają funkcjonalność danego sprzętu. Przykładowo, mechanizm teleskopowy w drabinie przegubowej 4×4 szczeble umożliwia szybkie rozsuwanie sprzętu oraz zmienianie wysokości i ustawienia drabiny. Rozwiązanie teleskopowe wykorzystujemy także w tym celu, aby można było regulować długość nóg w drabinie przegubowej, co pozwala na niezależną regulację każdej nogi drabiny, dzięki czemu można ją stabilnie ustawić na schodach lub innym nierównym podłożu. Tak powstają drabiny specjalne, używane do zadań i w miejscach, gdzie modele bez tej opcji byłyby niepraktyczne lub wręcz bezużyteczne. Sprzęt taki wykorzystywany jest często w magazynach lub pracach budowlano-remontowych, ale swoje zastosowanie znaleźć też może w domu w codziennej aktywności – szczególnie w budynku piętrowym; drabinę taką można wygodnie rozstawić przykładowo na schodach.

Zdecydowanie jest ona narzędziem, w jakie warto zainwestować, planując remont. Poszczególne modele drabin teleskopowych dostępne są w przystępnych cenach, nie trzeba więc być profesjonalnym pracownikiem budowlanym, by ją kupować. Na pewno ułatwi przeprowadzanie licznych prac remontowych, przy których zwykła drabina rozkładana okazać się może niewystarczająca. Dowiedz się, jak szybko i niskim kosztem przeprowadzić remont mieszkania.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *