W jaki sposób sprawdzić stan techniczny drabiny magazynowej?

W jaki sposób sprawdzić stan techniczny drabiny magazynowej przed jej użyciem?

Korzystanie z drabin magazynowych pozwala efektywnie wykorzystać dostępną powierzchnię. Istotne w tym przypadku jest jednak bezpieczeństwo, w związku z czym warto regularnie sprawdzać stan techniczny drabiny magazynowej. W jaki sposób? Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać przy korzystaniu z drabin bezpieczeństwa? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak sprawdzić stan techniczny drabiny magazynowej?

Sprawdzenie stanu technicznego drabiny magazynowej w dużym stopniu wpływa na bezpieczeństwo korzystania z tego typu konstrukcji. W jaki sposób zatem go dokonać? Otóż, należy przede wszystkim przeprowadzić oględziny drabiny co pozwoli wykryć jej ewentualne uszkodzenia, czy wady. Poza tym warto zweryfikować także poprawność jej rozłożenia bądź montażu, ponieważ konstrukcja mogła być wcześniej użytkowana przez inną osobę. Korzystanie z nieprawidłowo rozłożonej drabiny magazynowej bądź modelu będącego w złym stanie technicznym stwarza niebezpieczeństwo, którego skutkiem może być upadek z wysokości.

Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z drabin magazynowych

Korzystanie z drabiny magazynowej wymaga przestrzegania obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Chodzi w tym przypadku między innymi o podstawowe zasady BHP, zgodnie z którymi prace na drabinie mogą wykonywać jedynie osoby posiadające odpowiednie badania wysokościowe, czyli pracownicy, u których lekarz medycyny pracy nie stwierdził przeciwwskazań do wykonywania tego typu czynności. Poza tym istotne jest także to, by drabina magazynowa była rozłożona na stabilnym i równym podłożu oraz spełniała wymagane normy, co powinny potwierdzać odpowiednie certyfikaty. Od korzystających z niej pracowników wymaga się natomiast posiadania odpowiedniego obuwia, które ograniczy ryzyko poślizgnięcia i utraty równowagi. Co jeszcze warto wiedzieć odnośnie bezpieczeństwa podczas korzystania z drabiny magazynowej? Otóż, istotne jest także to, że korzystając z tego typu konstrukcji należy zachować szczególną ostrożność oraz przejść odpowiedni instruktaż stanowiskowy.

Na co zwrócić uwagę wybierając drabinę magazynową?

Drabiny magazynowe to konstrukcje, które zyskują na popularności, ponieważ pozwalają optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Na co zatem zwrócić uwagę przy ich wyborze? Otóż, istotne jest przede wszystkim dobranie modelu pod kątem specyfiki danego magazynu. Chodzi w tym przypadku zarówno o wysokość drabiny, jak i jej typ, ponieważ w sprzedaży dostępne są między innymi drabiny wyposażone w podest bądź specjalne kółka umożliwiające przemieszczanie się konstrukcji. Co jeszcze jest istotne? Przede wszystkim jakość drabiny, która powinna spełniać określone normy. W związku z tym warto postawić na rozwiązania renomowanych producentów, które posiadają certyfikaty potwierdzające zgodność z obowiązującymi normami.

Podsumowując należy stwierdzić, że sprawdzenie stanu technicznego drabiny magazynowej jest istotne ze względu na bezpieczeństwo korzystania z konstrukcji. Nie należy zatem bagatelizować tej czynności, ponieważ może mieć to naprawdę tragiczne skutki.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *