Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że endometrioza dotyka aż 190 milionów kobiet w wieku reprodukcyjnym. Oznacza to, że mniej więcej jedna na dziesięć pań musi stawić czoła tej bolesnej chorobie. Niestety, to schorzenie przez dłuższy czas może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów, dlatego często pozostaje niezdiagnozowane. Poznaj pierwsze oznaki endometriozy i zobacz, gdzie szukać pomocy.
Spis treści
Czym jest endometrioza?
Endometrioza to stan, w którym błona śluzowa trzonu macicy, czyli endometrium, znajduje się poza swoim naturalnym umiejscowieniem. Doprowadza to do powstawania zrostów, blizn, torbieli, przewlekłego stanu zapalnego oraz patologicznych zmian w obrębie wielu innych narządów. Ta choroba dotyka głównie kobiety w wieku reprodukcyjnym, jednak czasem pojawia się jeszcze wcześniej lub dopiero w okresie przekwitania. Ogniska endometriozy mogą być umiejscowione w różnych partiach ciała. Jednak najczęściej można je znaleźć w okolicy:
● jajników i jajowodów,
● macicy oraz szyjki macicy,
● pochwy,
● pęcherza moczowego,
● odbytnicy,
● jelit.
Dokładne przyczyny endometriozy nadal pozostają nie w pełni poznane i wymagają dalszych badań. Wiadomo jednak, że na jej rozwój mogą wpływać między innymi obciążenia genetyczne, zaburzenia hormonalne i czynniki autoimmunologiczne.
Nie tylko ból – najczęstsze objawy endometriozy
Endometrioza w swoim początkowym stadium rozwoju może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Kobiety bardzo częśto dowiadują się o chorobie podczas zabiegów operacyjnych lub w momencie, gdy zaczynają starać się o dziecko i mają problem z zajściem w ciążę. Pierwszym z objawów jaki może wystąpić podczas tego schorzenia jest ból w okolicy miednicy mniejszej, który występuje okresowo lub przechodzi w ból ciągły. Kobiety cierpiące na endometriozę mogą skarżyć się na dyskomfort w trakcie współżycia, czy oddawania moczu oraz obfite i bolesne miesiączki. Pacjentki z tą dolegliwością miewają zaburzenia cyklu miesięcznego, którym sporadycznie towarzyszą plamienia lub acykliczne krwawienia. Mniej typowe objawy endometriozy to wzdęty i bolący brzuch, problemy żołądkowo-jelitowe oraz przewlekłe zmęczenie.
Rozpoznanie i leczenie endometriozy
Diagnozowanie endometriozy może obejmować kilka metod, takich jak;
● wywiad medyczny,
● badanie ginekologiczne,
● badanie obrazowe,
● laparoskopię.
Wyniki badań pomogą w rozpoznaniu choroby i rozpoczęciu terapii. Aktualnie możliwe jest skuteczne leczenie endometriozy we Wrocławiu. Dobry lekarz zaleci odpowiednią farmakoterapię, która zahamuje rozrost ognisk endometriozy i złagodzi dolegliwości bólowe. W niektórych przypadkach konieczne będzie zachowawcze leczenie chirurgiczne, skupiające się na usunięciu zrostów uniemożliwiających prawidłowe funkcjonowanie narządów w obrębie miednicy mniejszej. Warto pamiętać, że każdy przypadek endometriozy jest inny i wymaga indywidualnego podejścia lekarza. Nie lekceważ problemu – szukaj pomocy medycznej, jeśli podejrzewasz, że cierpisz na endometriozę.
Źródło: Artykuł sponsorowany