Podstawowym celem szkolenia psa jest przystosowanie go do życia w pełnym silnych bodźców otoczeniu, przyzwyczajenie go do obecności ludzi oraz innych psów, ale także do prawidłowych reakcji na hałas czy poruszające się pojazdy. Szkolenie pozwala rozwinąć nie tylko posłuszeństwo, ale także przeciwdziała pojawieniu się u zwierzaka lęków i agresji.
Spis treści
Czynniki mające wpływ na szkolenie psa
Na czas szkolenia psa ma wpływ wiele czynników, takich jak rasa, inteligencja i osobowość pupila, a także ilość czasu mu poświęcanego. Należy podkreślić, że jeżeli zależy nam, aby pies rozwinął w sobie umiejętności socjalizowania się z innymi psami i ludźmi, musimy poświęcać wiele czasu na trening, ponieważ szkolenie psa jest w dużej mierze zadaniem właściciela i zależy od jego zaangażowania i konsekwencji. Przyswojenie umiejętności wymaga więc codziennych ćwiczeń i treningów.
Warto także podkreślić, że ważną zmienną jest wiek czworonoga. Zdecydowanie bardziej chętne do nauki są szczenięta i młode psy, które szybko uczą się przez zabawę. Starsze psy, które mają utrwalone pewne nawyki, będą bardziej oporne, szczególnie jeżeli spędziły długi czas w schronisku lub doznały krzywdy ze strony człowieka. W takich przypadkach dobrym wyjściem będzie poprzedzenie szkolenia konsultacją behawioralną.
Jakie są cele szkolenia psów?
Psie przedszkole to miejsce, w którym zwierzak może nauczyć się także podstawowych komend i spokojnego chodzenia na luźnej smyczy, te umiejętności są szczególnie ważne dla psów żyjących w miastach. Na pierwszym etapie szkolenia buduje się także motywację do pracy z opiekunem, co pozwala także na budowanie ich relacji. Ważne jest to, aby początek szkolenia przypadał między 8. a 20. tygodniem życia psa.
Kolejnym etapem szkoły dla psów jest nauka bardziej wymagających czynności, takich jak reakcje na przywołanie czy chodzenie przy nodze. Szkolenie często kojarzy się negatywnie z tresurą, jednak ma ono przede wszystkim na celu nauczenia psa dzielenia przestrzeni z ludźmi i innymi psami. Dzięki temu można ograniczyć zachowania agresywne czy uciążliwe niszczenie i gryzienie przedmiotów. Ważne jest jednak to, aby podczas szkolenia stosowane były metody wzmacniające, które będą zachęcać psa do zmiany swojego zachowania.
Budowanie relacji z opiekunem
Biorąc pod uwagę, że determinacja i konsekwencja opiekuna mają kluczowe znaczenie w szkoleniu psa, ważnym elementem jest przekazanie mu wiedzy oraz umiejętności potrzebnych do codziennej pracy z czworonogiem. Szkoła dla psa Hauvard zapewnia wiedzę teoretyczną pozwalającą zrozumieć, na jakim etapie rozwoju jest pies, ale także miejsce do zajęć praktycznych oraz spacery socjalizacyjne, które pozwalają na ćwiczenie umiejętności w praktyce. Podczas nich zwierzaki uczą się tego jak przebywać razem, bez nadmiernego pobudzania się obecnością innych psów, jednocześnie czerpią przyjemność z eksplorowania środowiska. Dzięki szkoleniu pies potrafi zachowywać się w sposób przewidywalny, a przez to uczy się zaufania do swojego opiekuna, co pozwala zbudować długą i piękną relację. Jeśli interesuje Cięszkolenie psa Warszawa, Hauvard to odpowiednie miejsce!
Źródło: Artykuł sponsorowany