Biała pościel na łóżku w sypialni

Jak dbać o pościel?

Wysokiej jakości pościel to inwestycja na lata. Jednak żeby mogła służyć jak najdłużej, należy o nią odpowiednio dbać. Czyste i świeże wyposażenie sypialni ma wpływ nie tylko na estetyczny wygląd pomieszczenia, ale także na zdrowie, komfort snu oraz ogólne samopoczucie. Sprawdź, jakie kroki są kluczowe w pielęgnacji pościeli i czego unikać, aby mogła cieszyć przez lata.

Pranie pościeli – podstawowe zasady

Poszewki na kołdrę i poduszki oraz prześcieradło należy regularnie prać. Powinny być one czyszczone co najmniej raz w miesiącu, jednak w wypadku alergików zalecane jest znacznie częstsze pranie – nawet co tydzień. Jest to ważne ze względu na kurz gromadzący się w tkaninach. Ponadto, w nocy ciało się poci, a wilgoć jest wchłaniana przez materiał. Stwarza to idealne warunki dla rozwoju bakterii i roztoczy. Warto więc regularnie odświeżać poszewki. Jak to robić, aby ich nie uszkodzić?

  • Pierz zgodnie z zaleceniami producenta. W zależności od tego, z jakiej tkaniny wykonane są poszwy, wymagają one różnej temperatury i trybu prania. Informacje na ten temat powinny się znajdować na metce każdego produktu. Najczęściej wybierana pościel bawełniana dobrze znosi wysokie temperatury, nawet do 60 stopni. Pozwala to skutecznie zlikwidować wszelkie drobnoustroje, które mogą się w niej znajdować.
  • Przewróć pościel na lewą stronę. W ten sposób można uniknąć spierania się wzorów i kolorów z tkaniny, a także uszkodzenia jej struktury. Sprawi to, że materiał będzie wyglądał jak nowy przez długi czas.
  • Zapnij guziki i zamki. Dzięki temu mniejsze elementy nie zaplątują się w te większe. Ponadto, rozpięty zamek może spowodować zaciągnięcie się nitek w tkaninie, co przyczynia się do późniejszych uszkodzeń.
  • Unikaj silnych detergentów. Odplamiacze i wybielacze zawierają w swoim składzie związki chemiczne o agresywnym działaniu, które osłabiają naturalne włókna. Pościel wielokrotnie prana w takich środkach traci swój kolor i miękkość, a także staje się bardziej podatna na uszkodzenia. Do prania pościeli najlepiej użyć delikatnego płynu lub naturalnych produktów czyszczących.
  • Nie pierz pościeli z innymi elementami garderoby. Zazwyczaj wymagają one innych trybów i temperatury prania. Ponadto metalowe części ubrań, takie jak np. guziki i zamki, mogą uszkodzić pościel. Lepiej także osobno prać ręczniki, ściereczki oraz bieliznę.

Czy pościel trzeba prasować?

To, czy pościel musi być wyprasowana po praniu, zależy głównie od tkaniny, z jakiej jest wykonana. Użycia żelazka z pewnością wymagają poszwy wykonane z lnu i niektórych splotów bawełny. Na tych tkaninach po praniu pojawiają się nieestetyczne zagniecenia. Dla osób, które nie przepadają za tą czynnością, doskonałym wyborem jest pościel wykonana z satyny bawełnianej, dostępna w Hop Sklep. Wystarczy równo rozwiesić ją na suszarce, aby uniknąć niepożądanych śladów.

Warto prasować pościel nie tylko ze względów estetycznych. W przypadku delikatnych włókien, które wymagają prania w niskich temperaturach, użycie żelazka pozwala na pozbycie się wszystkich roztoczy i bakterii. Jest to zatem czynność, której nie powinni unikać alergicy. Prasowanie jest krokiem, który daje pewność, że pościel jest całkowicie higieniczna.

Czy trzeba prać nową pościel?

Przed pierwszym użyciem należy wyprać nową pościel. Choć rzadko kiedy informacja na ten temat pojawia się na opakowaniu, na materiale mogą znajdować się pozostałości po procesie produkcyjnym. Mogą to być bakterie, drobnoustroje lub śladowe ilości szkodliwych substancji chemicznych. Zazwyczaj nowe poszwy po wyjęciu z opakowania są także po prostu nieprzyjemne w dotyku i mają chemiczny zapach. Aby nadać im miękkość i zapewnić sobie komfortowy wypoczynek, lepiej przed pierwszym użyciem je wyprać.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *