Jak dostać dodatek mieszkaniowy?

Jak dostać dodatek mieszkaniowy?

Osoby, które zostały zakwalifikowane do wynajmu instytucjonalnego, są zobowiązane do płacenia czynszu, kosztów eksploatacyjnych, rachunków za zużycie mediów oraz opłat za odbiór śmieci i ścieków. Te wydatki mogą znacznie obciążać domowy budżet. Aby nieco ułatwić osobom wynajmującym utrzymanie mieszkania, przygotowano dla nich dodatek mieszkaniowy. Dowiedz się, jak go dostać.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dodatek mieszkaniowy? 

Aby dostać dofinansowanie najmu mieszkania, trzeba spełnić trzy warunki, czyli: 

  • mieć tytuł prawny do lokalu, czyli np. podpisaną umowę najmu instytucjonalnego; 
  • mieszkać w nieruchomości, której powierzchnia użytkowana nie przekracza wartości powierzchni normatywnej o więcej niż 30% – dla singla jest to maksymalnie 45,5 m2; 
  • osiągać dochody, które – w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego – nie przekraczają limitu wyznaczonego przez przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej ogłoszone przez prezesa GUS. Od 2022 r. kryterium dochodowe zostało ustalone na poziomie 2 265,01 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1 698,76 zł w gospodarstwie wieloosobowym. 

Aby podpisać umowę najmu instytucjonalnego, należy złożyć wniosek o dołączenie do programu Mieszkanie Plus. 

Jest nim objęta np. inwestycja PFR Nieruchomości. Jest to firma, która odpłatnie udostępnia nowe mieszkania na wynajem. Wrocław to miasto, gdzie powstaje jedno z jej osiedli. Będzie znajdować się tam ponad 450 mieszkań o różnej powierzchni, 5 lokali usługowych, dwa place zabaw i liczne miejsca parkingowe. Zatem będzie to świetne miejsce do życia zarówno dla singli, rodzin z dziećmi, jak i osób starszych. 

Gdzie składać wniosek o dodatek mieszkaniowy? 

Wnioski o dodatek mieszkaniowy wraz z niezbędnymi dokumentami, czyli m.in. kserokopią umowy najmu, należy dostarczyć do urzędu miasta/gminy. Urzędnicy mają miesiąc na zapoznanie się z Twoją sprawą i podjęcie decyzji odnośnie dopłat, jakie otrzymasz. 

O odmowie bądź udzieleniu Ci dofinansowania zostaniesz poinformowany niezwłocznie. Należy jednak pamiętać, że nie otrzymasz pieniędzy “do ręki”. Dodatek zostanie przekazany właścicielowi nieruchomości, który odejmie jego wartość od czynszu. Dzięki temu będziesz płacić tylko pomniejszone opłaty. Różnica będzie pokrywana bezpośrednio przez gminę.  

Ile dodatku mieszkaniowego można otrzymać? 

Wysokość dofinansowania zależy od wielu czynników. Są to m.in.: 

  • współczynnik dopłaty = 1,8%, 
  • średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych – z dnia złożenia wniosku o dopłatę, 
  • powierzchnia normatywna nieruchomości.

Ostatni parametr zależy od liczby członków rodziny. W przypadku: 

  • singla powierzchnia normatywna wynosi 20 m2, 
  • rodziny dwuosobowej jest to 35 m2, 
  • trzyosobowego gospodarstwa domowego jest to 50 m2 itd.

Warto pamiętać, że powierzchnia normatywna zwiększa się o 15 m2 z każdym kolejnym członkiem rodziny.
Dodatek mieszkaniowy to duże wsparcie finansowe, z którego warto skorzystać, jeśli wynajmujesz mieszkanie. Dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *