Akumulatory samochodowe

Jak przedłużyć żywotność akumulatora?

Akumulatory to ważne elementy pojazdów drogowych, ale też niezbędne części do maszyn rolniczych. Ich prawidłowa praca jest niezbędna dla uruchomienia i pracy sprzętu. Jak zatem wydłużyć żywotność baterii? Czy w ogóle jest to możliwe? Podpowiadamy!

Ładowanie akumulatora

Jednym z czynników odpowiedzialnych za przedwczesne zużycie akumulatora jest jego niepoprawne ładowanie. Warto pamiętać, że akumulator jest ładowany w trakcie użytkowania maszyny. Odpowiada za to alternator. Niemniej akumulator bierze też udział w zapalaniu silnika i zużywana jest wtedy energia. Aby bilans ładowania był dla akumulatora dodatni, musi być odpowiednio długo ładowany. Jak długo? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wszystko zależy od rodzaju baterii i danej maszyny. W każdym razie jedno jest pewne – zbyt krótkie ładowanie akumulatora to prosta droga do jego wyładowania.

Co więcej, akumulator powinien być ładowany regularnie, ponieważ do jego wyładowania może dojść również podczas długiego postoju. Zwłaszcza, jeśli maszyna stoi na zimnie. Jeśli sprzęt znajduje się w spoczynku bez możliwości regularnego ładowania akumulatora, należy odłączyć baterię.

Nie dopuszczaj do pełnego wyładowania

Akumulatory to części do maszyn rolniczych, których praca polega na wyładowywaniu i później ponownym ładowaniu. Jednak nie należy dopuszczać całkowitego wyładowania akumulatora, ponieważ oznacza to koniec jego przydatności do użytku. Warto zatem kontrolować poziom elektrolitu. Jeśli będzie go zbyt mało, podładuj baterię.

Oszczędzaj kluczowe części do maszyn rolniczych

Możesz kontrolować poziom obciążenia niektórych części do maszyn rolniczych. Tak jest między innymi z akumulatorami. Sprawdź, jak wiele urządzeń jest podłączonych do akumulatora. Być może część z nich jest zbędna lub też potrzebujesz ich jedynie sporadycznie? Warto je zatem wyłączyć, aby niepotrzebnie nie obciążać baterii. To jeden z najprostszych sposobów na wydłużenie żywotności akumulatora.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *