Utwardzanie podjazdu jest ważne, ponieważ podczas opadów deszczu lub śniegu samochód nie ugrzęźnie w błocie. Często wybieranym materiałem wykończeniowym podjazdu jest kostka brukowa o różnych kształtach i kolorach. Co wybrać do utwardzenia podwórka, jeśli chcemy zrezygnować z kostki brukowej lub wyłożyć nią wyłącznie podjazd? Dobrym pomysłem może być wysypanie żwiru, położenie kratki trawnikowej lub kamienia naturalnego. Poniżej opowiemy o każdym z tych rozwiązań.
Spis treści
Ile kosztuje podjazd z kostki brukowej?
Kostka brukowa jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów do wykończenia podjazdu. Decydują o tym jej liczne zalety. Wygląda atrakcyjnie, jest trwała, a do tego stosunkowo łatwo ją utrzymać w czystości. Jest jednak coś, co sprawia, że wiele osób waha się przed jej wyborem.
W zależności od kilku czynników wybór kostki brukowej może się okazać się kosztowną inwestycją. Ceny materiałów budowlanych rosną, podobnie jak koszty robocizny. Najtańsze kostki wykonane są z betonu, natomiast droższe z granitu. Cena w obu przypadkach będzie uzależniona od kształtu, koloru oraz grubości materiału. Do wykończenia podjazdu będą potrzebne kostki grubsze, które wytrzymają nacisk dużej wagi samochodu. Ile kosztuje zakup materiału?
- Kostka brukowa przemysłowa to koszt ok. 30-45 zł/m².
- Kostka granitowa w zależności od wybranego koloru kosztuje między 60 a 400 zł/m².
Do zakupu materiałów w kosztorysie należy uwzględnić robociznę.
- Koszt ułożenie kostki betonowej zawiera się średnio między 50 a 65 zł/m².
- Koszt ułożenie kostki granitowej zaczyna się od 92 zł/m².
Koszty wzrosną, jeśli zdecydujesz się na dodatkowe elementy, tj. obrzeża trawnikowe czy palisady. Jak widzisz, kostka brukowa nie należy do najtańszych rozwiązań. Do tego jej popularność sprawia, że pragnienie wykorzystania alternatywnego rozwiązania wzrasta.
Tanie utwardzenie podjazdu — co wybrać zamiast kostki brukowej?
Grząski i nierówny podjazd możemy utwardzić kilkoma sposobami – niekoniecznie musi to być kostka brukowa. Dobrym sposobem jest pozostawienie podbudówki pod materiały trwałe. Podjazd po uprzednim przygotowaniu można wysypać żwirem, tłuczniem drogowym lub kamieniem naturalnym. Do utwardzania dróg wykorzystuje się także kamień, np. mieszankę granitową, grys czy miał kamienno-granitowy. Wymienione materiały są o wiele tańsze od kostki brukowej. Wymagają też mniejszego nakładu pracy. Od czego zacząć utwardzanie podjazdu?
W celu utwardzenia podłoża należy najpierw usunąć warstwę gruntu z powierzchni, która ma służyć za podjazd. Na dnie wykopu układamy geowłókninę zapobiegającą mieszaniu się warstwy drenażowej z gruntem rodzimym, a następnie wykop wypełniamy warstwą żwiru o grubości min. 20 cm. Żwir charakteryzuje się bardzo dobrą przepuszczalnością wody, dzięki czemu nie będą na jego powierzchni tworzyć się kałuże.
Utwardzenie podjazdu zaproponowanymi metodami jest mniej trwałe od kostki brukowej. Kruszywo musi być co jakiś czas uzupełniane. Dobrym sposobem jest potraktowanie go jako rozwiązanie tymczasowe. Stanowi ono bowiem gotową podbudówkę pod kostkę lub mniej estetyczne płyty betonowe. Decyzję o ich ułożeniu można więc odłożyć w czasie, a korzystać do tego momentu z twardej i stabilnej nawierzchni pokrytej kruszywem.
Czytaj także: Jak budować? Praktyczny poradnik budowlany
Sposoby na utwardzenie terenu — czym utwardzić podwórko?
Najprostszym i najtańszym sposobem na utwardzenie terenu to zastosowanie nawierzchni żwirowej. Utrzymanie jej w dobrym stanie jest niestety najtrudniejsze. Place ze żwirem powinny być ograniczone krawężnikami. Nawierzchnię trzeba co jakiś czas uzupełniać i wyrównywać. Żwir nadaje się świetnie na mniejszych powierzchniach – jako ozdobne obrzeże rabat kwiatowych lub zastępstwo trawnika pod drzewami rosnącymi przy granicy działki.
Innym sposobem na utwardzenie terenu jest zastosowanie kratek trawnikowych. Jest to rozwiązanie, które wzmacnia podłoże, a przy tym umożliwia dalszy porost trawy. Można nimi wykładać podjazdy, umacniać skarpy i nasypy. Nie stwarzają ryzyka uszkodzenia kosiarki, można więc bezpiecznie strzyc trawnik zgodnie z potrzebą.
Jeszcze inną propozycją do utwardzenia podwórka jest zastosowanie naturalnego kamienia lub dużych płaskich płyt do wyłożenia nieregularnych ścieżek biegnących przez ogród. Oczywiście w tym celu można użyć kostki brukowej. Wykończenie niewielkiej powierzchni, jaką są chodniki w ogrodzie, może wynieść o wiele mniej niż wykończenie całego podjazdu. Takie ścieżki mogą być ładniejsze, trwalsze i wygodniejsze w użytkowaniu niż żwirowe czy te z płyty betonowej. Dostępność form i wzorów kostki brukowej ułatwia estetyczne i schludne utwardzenie podwórka.
Jak utwardzić podwórko?
Jeśli zależy Ci na wyborze trwałego materiału do wykończenia podwórka lub ścieżek ogrodowych, a jednocześnie powstrzymują Cię przed tym koszty, mamy rozwiązanie, które Ci się spodoba. Kostkę brukową możesz ułożyć samodzielnie i znacznie oszczędzić na kosztach robocizny. Aby to zrobić, wykonaj poniższe kroki.
- Wykonaj wstępny projekt uwzględniający dokładne pomiary miejsca, które chcesz wyłożyć kostką brukową.
- Wytycz powierzchnię. Wbij metalowy pręt w punkt bazowy, np. przy furtce, a następnie przywiąż do niej sznurek. Za pomocą sznurka wyznacz przeciwległy punkt.
- Ustaw dwa skrajne krawężniki na dwóch końcach prostych odcinków planowanej drogi. Następnie uregulujmy wysokość wyniesienia nad grunt i wyznacz je za pomocą pręta i sznurka.
- Wykonaj podbudowę z żużlu, żwiru lub tłucznia.
- Czas na podsypkę z piasku i cementu. Pozostaw przestrzeń do górnej krawędzi krawężników o 1 cm mniejszą od grubości kostki.
- Ułóż kostki, pamiętając o zachowaniu 4–5 mm przerw między nimi.
- Po ułożeniu kostki, wysyp na nią piasek.
Mamy nadzieję, że jedno z zaproponowanych przez nas rozwiązań umożliwi Ci stworzenie wymarzonego i funkcjonalnego podjazdu lub alejek w ogrodzie.
Źródło: Artykuł sponsorowany