Mama wybiera wózek spacerowy dla bliźniaków

Jak wybrać odpowiedni do swoich potrzeb wózek bliźniaczy?

Urodzenie się bliźniaków lub posiadanie już dwójki dzieci w podobnym wieku może stwarzać wiele problemów. Jednym z większych wyzwań związanych z dwójką małych dzieci jest wybranie się na wspólny rodzinny spacer. Zabieranie ze sobą dwóch wózków jest trudnym, logistycznym przedsięwzięciem, dlatego też wielu producentów tego typu akcesoriów dla dzieci i rodziców ma w swoich ofertach tzw. wózki bliźniacze. W artykule przedstawiamy najważniejsze parametry ich wyboru i doradzamy, jak wybrać taki wózek bliźniaczy, który będzie odpowiedni do potrzeb rodziców.

Najważniejsze parametry wózka bliźniaczego

Tak naprawdę nie ma wózka idealnego i każdy wózek bliźniaczy ma swoje zalety, ale i ograniczenia, dlatego podczas poszukiwania takiego wózka, który będzie w stanie sprostać wszystkim naszym potrzebom, koniecznie powinno się dostosować wszystkie parametry wyboru do własnych potrzeb i głównie je brać pod uwagę podczas oceny i wyboru wózka do kupienia. Podczas dokonywania wyboru trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów. Najważniejsze z nich to:

  • Dokładne wymiary wózka – Wymiary wózków bliźniaczych mogą być różne, od 100 do nawet 170 cm długości oraz od 65 do 92 cm szerokości. Wybór wózka powinien zależeć przede wszystkim od naszych warunków mieszkalnych, czyli np. od szerokości wejścia do klatki schodowej i do mieszkania lub do domu oraz wielkości windy. Ważne będzie też to, czy danej wielkości wózek będziemy mogli łatwo transportować samochodem lub komunikacją miejską.
  • Waga wózka – Bardzo ważny jest też ciężar wózka. Wózek zbyt ciężki może być bowiem trudny do przenoszenia i będzie wymagał znacznego zwiększenia siły podczas jego stosowania. Z drugiej strony zbyt lekki wózek może nie być odpowiednio stabilny, co będzie stanowiło zagrożenie dla dzieci.
  • Rozmiar i rodzaj kół – Im większe koła w wózku, tym łatwiej będzie nam nim pokonywać napotkane na drodze przeszkody. Z drugiej strony duże koła będą trudniejsze do zmieszczenia w samochodzie. Innym ważnym kryterium wyboru powinno być też to, czy koła się obracają. Dzięki temu będzie po prostu znacznie łatwiej wykręcić wózkiem.
  • Siedziska – Rodzaj siedzisk w wózku bliźniaczym powinien być dobrze dopasowany do potrzeb, czyli do wieku przewożonych dzieci. W przypadku maluchów, które nie mogą jeszcze przebywać w pozycji siedzącej, konieczne są głębokie gondole, w przypadku starszych dzieci lepsze będą siedziska spacerowa, ewentualnie z dodatkowymi zabezpieczeniami przed wypadnięciem.

Oprócz nich koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na to, czy wózek ma jakieś akcesoria dodatkowe. Najważniejszym z nich jest na pewno kosz na zakupy lub miejsce na jego umieszczenie. Dzięki któremu będzie nam znacznie łatwiej udawać się z dziećmi do sklepu. W niektórych wózkach bliźniaczych jest też np. wbudowany uchwyt na ciepły napój lub/i uchwyt na telefon. To także znacznie ułatwia wybieranie się z dziećmi na spacery.

Rodzaje wózków bliźniaczych – dzieci obok czy za sobą?

Wybierając wózek bliźniaczy trzeba też zdecydować o tym, jaki chce się wybrać jego rodzaj. Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu z artykułami dla dzieci Forkids.pl:

„W sklepach z artykułami i akcesoriami dla dzieci i rodziców obecnie dostępne są trzy możliwości: wózki bliźniacze typu „jeden za drugim”, wózki bliźniacze typu „jeden obok drugiego” oraz wózki bliźniacze typu „jeden nad drugim”. Jak sama nazwa wskazuje, różnią się one sposobem posadzenia względem siebie dzieci”.

Zaletą wózków typu „jeden za drugim” jest to, że jedno dziecko nigdy nie będzie przeszkadzało podczas spaceru drugiemu. Z drugiej jednak strony dziecko, które jest umieszczone pomiędzy rodzicem a siostrą lub bratem, ma trochę gorszy widok niż drugie, ponieważ nie widzi tego, co znajduje się przed nim, tylko plecy rodzeństwa.

Z kolei w wózkach typu „jeden obok drugiego” i jedno i drugie dziecko mają takie same warunki. Rodzic ma też do nich łatwiejszy dostęp. Mniejsza długość wózka sprawia też, że łatwiej będzie nim się „podbić” na krawężnik, łatwiej jest nim też zawrócić i zakręcić.

Wózki bliźniacze typu „jeden nad drugim”, dzięki najmniejszej długości i szerokości, na pewno są najłatwiejsze w manewrowaniu. Dużym ich atutem jest też to, że zajmują najmniej miejsca po złożeniu, dzięki czemu są łatwe w transporcie i w przechowywaniu.

Źródło: Artykuł sponsorowany