Lekar okulista diagnozuje astygmatyzm

Jak zdiagnozować u siebie astygmatyzm?

Jedną z najczęstszych wad wzroku jest astygmatyzm. Warto jednak pamiętać, że nie jest to choroba oczu. W efekcie tej dolegliwości pojawiają się problemy ze wzrokiem, takie jak nieostry, zamglony i rozmyty obraz widzenia.

Astygmatyzm – co to właściwie jest?

Co to astygmatyzm? To nic innego jak zniekształcenie rogówki. W przeciwieństwie do zdrowego oka, jest ona niesymetryczna, a nawet krzywa. Rogówka odpowiada za właściwe rozproszenie światła w oku. U astygmatyków światło rozchodzi się niewłaściwie, co powoduje niewyraźny obraz widzenia.

W wyniku tej wady wzroku punkt na siatkówce oka jest zniekształcony. Właściwie powinien przypominać kropkę lub punkt, jednak u astygmatyków jest to najczęściej koło lub elipsa, a zdarza się, że przybiera kształt odcinka. Postęp choroby ma oczywiście wpływ na zniekształcenie obrazu. Im bardziej astygmatyzm jest zaawansowany, tym gorzej widzi chory.

Astygmatyzm – objawy

Objawy astygmatyzmu będą zależeć od stopnia zaawansowania. Lekka wada wzroku będzie skutkować delikatnie zamglonym obrazem, zaś większa wada to nieostrość widzenia. W tym wypadku kontury przedmiotów sprawiają wrażenie krzywych i zniekształconych.

Objawy:

  • choremu wydaje się, że prosta linia jest zakrzywiona,
  • astygmatyk błędnie postrzega płaszczyzny,
  • astygmatyk ma problemy z oceną przestrzeni.

Astygmatyzm to również częsta przyczyna bólów głowy i oczu, a także gorsza widoczność w nocy. 

Jak widzi astygmatyk?

Wzrok osoby chorej na astygmatyzm nie jest w stanie odpowiednio rozproszyć światła. Skutkuje to nieostrym i niewyraźnym widzeniem. Astygmatyk często nie potrafi ocenić odległości, a światła nadjeżdżających samochodów są dla niego wyjątkowo rażące.

Jeśli masz problemy ze wzrokiem, możesz wykonać krótki test na astygmatyzm w domowych warunkach.

Test na astygmatyzm

Jeśli podejrzewasz u siebie astygmatyzm, powinieneś czym prędzej zgłosić się do okulisty. Istnieje jednak test, który możesz wykonać samodzielnie w domu.

  1. Załóż okulary lub soczewki kontaktowe, jeśli je masz.
  2. Usiądź ok. 35 cm przed ekranem monitora.
  3. Spójrz na poniższy obrazek do testu na stygmatyzm i zakryj dłonią jedno oko. Po chwili zrób to samo z drugim okiem

Jeśli w obu przypadkach widzisz linie równie dobrze, czyli ostro i wyraźnie, a każda z nich jest tak samo ciemna, nie masz astygmatyzmu. Problem pojawia się, kiedy niektóre z linii są ostre, ciemne i wyraźne, a inne zamazane i jasne. W tym wypadku prawdopodobnie masz wadę wzroku  i powinieneś udać się do okulisty jak najszybciej. Należy pamiętać, że test na astygmatyzm w warunkach domowych może być jedynie wskazówką, ale nie diagnozą.

Astygmatyzm a leczenie

Astygmatyzm to wada wzroku, której nie można wyleczyć, ale konieczne będą odpowiednie okulary lub soczewki. W przypadku tej wady wzroku lepiej sprawdzą się te drugie. 

Odpowiednie soczewki kontaktowe muszą być przede wszystkim stabilne. Powinny dobrze przylegać do oka, nie ruszać się, nie zmieniać swojej pozycji. Świetnie sprawdzą się soczewki ACUVUE, w których zastosowano technologię ASD. Zapewnia ona ostry i wyraźny wzrok przez cały dzień. Poza tym są one wyposażone w cztery strefy stabilizacji, dzięki czemu soczewka dopasowuje się do naturalnych ruchów oka. Dzięki składnikowi nawilżającemu oko jest odpowiednio nawilżone przez cały dzień. Soczewki ACUVUE są też wyposażone w specjalny filtr UV.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *