Jak zrobić selfie?

Jak zrobić dobry autoportret

Bardzo często fotografowie nie mają swoich zdjęć z ważnych wydarzeń. Nieomal jest to regułą, że na zdjęciach grupowych są uwiecznieni wszyscy oprócz fotografa. Dlatego jeśli chcesz wyrazić siebie, rób autoportrety, przecież nikt nie wie lepiej od Ciebie, jak chcesz pokazać się na zdjęciu. Wraz z pojawieniem się aparatów do selfie w smartfonach miliony autoportretów zalały Internet. Jednak nie wszystkie tego typu fotki mają odpowiednią jakość. Poniżej przedstawimy najważniejsze porady, które pomogą ci zrobić naprawdę interesujący autoportret.

Jakie są metody tworzenia autoportretów?

Autoportret można wykonać na trzy sposoby:

 • Selfie wykonane smartfonem.Uwiecznij siebie za pomocą wbudowanego aparatu w smartfonie. To najłatwiejszy i najpopularniejszy sposób. Prawie wszystkie nowoczesne smartfony mają wbudowany aparat, który jest wygodny w użyciu. Zaletą fotografowania aparatem do selfie jest to, że możesz zobaczyć, co fotografujesz, kontrolować kąt i mimikę. Wadą jest to, że możesz uchwycić tylko ograniczony obraz. Aby zachować na fotce nie tylko twarz, ale również jak najwięcej przestrzeni wokół, powinieneś użyj kijka do selfie lub sfotografować swoje odbicie w lustrze. Kolejną wadą wbudowanych aparatów jest często niewystarczająca jakość zdjęć. Bez względu na to, jak bardzo starasz się zrobić dobry autoportret smartfonem, jego jakość i tak będzie niższa niż w przypadku fotografowania lustrzanką.
 • Autoportret zrobiony lustrzanką.
  Wykonaj zdjęcie  lustrzanką cyfrową osadzoną na statywie. Jeżeli chcesz wykonywać tego typu zdjęcia, to warto zakupić ten podstawowy gadżet fotograficzny. Za pomocą statywu możesz robić ujęcia z długim czasem naświetlania i stabilizować aparat, aby uzyskać wyraźniejszy obraz. Przydatny będzie również pilot do migawki aparatu. Chociaż prawie wszystkie aparaty mają funkcję timera, nie jest to najwygodniejszy sposób na robienie zdjęć. Z pilotem znacznie wygodniej będzie Ci robić autoportrety.
 • Autoportret wykonany przy pomocy drugiej osoby.
  To najlepsza opcja, ponieważ  możesz dostosować wszystkie ustawienia, a następnie po prostu poprosić znajomego o naciśnięcie spustu migawki. Ale nie zawsze ktoś jest w pobliżu, aby pomóc zrobić ci zdjęcie, dlatego podczas tworzenia autoportretu lepiej polegać tylko na sobie i wcześniej nauczyć się wszystkich niezbędnych do tego technik.

Co wziąć pod uwagę przy tworzeniu autoportretu?

Jeśli chcesz zrobić interesujący i wysokiej jakości autoportret, zalecamy zwrócenie uwagi na następujące punkty:

 • Wybierz obiektyw o ogniskowej co najmniej 75 mm, a do pełnego portretu obiektyw szerokokątny, aby uchwycić więcej przestrzeni w kadrze.
 • Obserwuj nie tylko swoją postawę i wyraz twarzy, ale także to, co jest w tle. Często, gdy podróżujemy samotnie lub odwiedzamy jakieś ciekawe miejsca, chcemy zrobić sobie zdjęcie na tle pięknych widoków. Zadbaj o to, aby otoczenie pasowało do kadru i dobrze współgrało z Twoim portretem. Jeśli fotografujesz w domu, usuń z tła wszystko, co zbędne, najlepiej wybrać jednolitą jasną ścianę, wtedy nic nie będzie odwracać uwagi od Twojego wizerunku.
 • Wybierz właściwe oświetlenie. Odpowiednie światło może idealnie wyeksponować Twój portret, a źle dobrane może zepsuć nawet najciekawszy kadr. Fotografując w domu, wybierz miejsce w pobliżu okna, do którego dociera naturalne światło słoneczne. Podczas fotografowania w plenerze wybierz godziny poranne lub wieczorne, kiedy słońce jest mniej aktywne, a światło jest bardziej miękkie i cieplejsze.
 • Upewnij się, że ostrość jest ustawiona prawidłowo. Podczas fotografowania w trybie automatycznym ryzykujesz, że aparat ustawi ostrość nie na tobie, ale na ścianie lub otaczających obiektach. Podczas robienia selfie trudno jest kontrolować ostrość, ponieważ w finałowej chwili nie jesteś w pobliżu aparatu. Spróbuj ustalić, gdzie dokładnie będziesz się znajdować podczas robienia zdjęcia. Możesz umieścić jakiś przedmiot w tym miejscu i poeksperymentować z ustawieniem ostrości.
 • Nie przesadzaj z filtrami podczas robienia selfie. Nowoczesne aparaty umożliwiają łatwe nałożenie filtra na zdjęcie i wygładzenie wszelkich niedoskonałości skóry. Jednak takie autoportrety wyglądają absolutnie nierealistycznie i raczej odpychają niż przyciągają wzrok. Bądź szczery, pokaż się na autoportrecie takim, jaki jesteś. Oczywiście możesz usunąć  ze zdjęcia drobne niedoskonałości skóry, ale nie nakładaj zbyt wielu filtrów, w przeciwnym razie twarz będzie wyglądać jak maska.

Rób sobie zdjęcia tak często, jak to możliwe, eksperymentuj z mimiką i różnymi kontami. Podczas korzystania z aparatu do selfie trzymaj telefon tuż nad poziomem oczu, dzięki czemu nie powstanie nieestetyczny drugi podbródek, a twoje rysy będą bardzo ładnie wyeksponowane. Wypróbuj różne kąty i pozycje, a na pewno uzyskasz dobre autoportrety, których nie będziesz się wstydził pokazywać innym.

Nie pozwól, żeby najlepsze zdjęcia uległy zapomnieniu wśród tysięcy fotografii zgromadzonych na karcie pamięci Twojego smartfona. Najlepsze fotki zamień w papierowe odbitki. Skorzystaj z oferty wywoływania zdjęć w jednym z fotolabów. Możesz tam zamówić fotki w wielu rozmiarach utrwalonych na różnych rodzajach papieru.

Polecamy.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *