Chcesz rozpocząć przygodę z grą na gitarze, ale nie wiesz, jaki instrument wybrać na start? A może szukasz gitary dla dziecka, które marzy, by być jak Jimi Hendrix, Eric Clapton, Jimmy Page czy Keith Richards? Zapraszamy do lektury! Zdradzimy Ci, jaka gitara sprawdza się u zdecydowanej większości początkujących muzyków i daje mocny start w świecie instrumentów strunowych szarpanych.
Spis treści
Gitara i jej rodzaje
Gitara należy do grupy instrumentów strunowych szarpanych. Posiada na ogół 6 strun. Najogólniej gitary dzielą się na akustyczne i elektryczne. Te drugie celowo pominiemy w dzisiejszej analizie, ponieważ bardzo rzadko są wybierane przez osoby początkujące. Instrumentu do poskromienia na start poszukiwać będziemy w tej pierwszej grupie.
Gitary akustyczne posiadają pudło rezonansowe będące źródłem wzmocnienia dźwięku – nie wymagają używania wzmacniaczy. Grupa ta obejmuje dwie główne podgrupy:
- gitary klasyczne.
- gitary akustyczne,
Oba typy na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, przynajmniej dla laika, jednak różnice między nimi są istotne.
Gitara klasyczna – czy to dobra opcja na początek?
Gitara klasyczna posiada 6 miękkich, nylonowych strun. Od niej wywodzą się gitary akustyczne (jako podgrupa) i elektryczne. Instrument ten generuje stosunkowo ciche dźwięki, które na scenie często „podbija” wzmacniacz. Gitarzysta siedzi, szarpiąc struny palcami jednej dłoni i skracając je za pomocą palców drugiej dłoni. Przy wykonywaniu muzyki określonych gatunków gitarzysta posługuje się kostką.
Nauczyciele gry często rekomendują rozpoczęcie przygody z gitarą właśnie od klasyka. Powodów jest kilka. Przede wszystkim nylonowe struny są bardziej przyjazne dla niewprawionych jeszcze palców. Konstrukcja instrumentu ułatwia naukę. Poza tym łagodne, ciepłe brzmienia gitary klasycznej podobają się większości osób i umożliwiają granie utworów należących do różnych gatunków muzycznych.
Gitara klasyczna jest też stosunkowo lekka, co stanowi istotną zaletę dla młodszych gitarzystów i osób często podróżujących. Uwagę osób początkujących z pewnością zwróci również przystępna cena. Sortując gitary według cen w internetowych sklepach muzycznych, z reguły najpierw pojawiają się klasyki. Przyzwoitej jakości gitarę klasyczną, idealną na start, można kupić już za około 350-400 zł. To rozsądny wybór, jeśli nie wiesz, jak długo potrwa przygoda z gitarą, Twoja lub Twojego dziecka.
Gitara akustyczna – czy to dobra opcja na początek?
Gitara akustyczna wywodzi się od klasyka. Posiada 6 lub 12 silnie naciągniętych, stalowych strun. Powstała w odpowiedzi na potrzebę wzmocnienia dźwięku gitary. Jej konstrukcja jest wzmocniona, aby wytrzymać siłę naprężenia metalowych strun. Naturalną konsekwencją zastosowania strun z metalu jest charakterystyczne, wyraziste, metaliczne brzmienie. Duże pudło rezonansowe dodatkowo wzmacnia dynamikę dźwięku. Dzięki węższej szyjce i głębokiemu wcięciu w pudle, gitarzysta może grać wysokie dźwięki, pożądane zwłaszcza przy solowych występach. Na akustykach gra się kostką albo kostką i palcami. Ta druga technika nie jest polecana osobom początkującym, ponieważ można poranić sobie palce.
Chociaż gitara akustyczna jest rzadziej wybierana na start od klasyka, to wysokiej jakości, dobrze nastrojony instrument również nada się na początek – szczególnie, gdy grający zamierza trenować pod okiem doświadczonego nauczyciela i może poświęcić więcej czasu na naukę.
Akustyk zapewnia mocniejsze, bardziej wyraziste i dźwięczne brzmienie od klasyka, więc znajduje szerokie zastosowanie w muzyce rozrywkowej, np. jazzie, rocku, bluesie, country czy folku. Jeśli zależy Ci na graniu właśnie takich gatunków muzycznych, możesz spróbować rzucić się od razu na głębszą wodę i zdecydować się na gitarę akustyczną.
Podsumowanie
Jak widzisz, trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, jaką gitarę wybrać na początek. Z jednej strony klasyk wydaje się bardziej przyjaznym instrumentem dla początkujących adeptów gry na instrumentach szarpanych. Z drugiej strony w środowisku gitarzystów można spotkać się z opinią, że dobrze nastrojony akustyk wybacza więcej i pozwala na więcej. Zanim zamówisz instrument, zastanów się, czy po prostu chcesz się nauczyć grać na gitarze, czy masz konkretne oczekiwania wobec gatunków muzycznych i swojej dalszej kariery. Warto wiedzieć, że okiełznanie klasyka z pewnością ułatwi Ci przygodę z innymi rodzajami gitar.
Źródło: Artykuł sponsorowany