Lawendowe dekoracje. Sposoby na wykorzystanie lawendy

5 sposobów na wykorzystanie lawendy

Coraz więcej osób na balkonach lub w ogrodach hoduje lawendę. Ta cudowna, śródziemnomorska roślina nie tylko pięknie wygląda i pachnie, ale także może mieć wiele innych zastosowań. Można używać jej między innymi jako przyprawy, dekoracji, środka aromatycznego, czy naturalnego odstraszacza komarów i moli. Oto 5 sposobów na twórcze wykorzystanie lawendy.

Lawendowe dekoracje. Sposoby na wykorzystanie lawendy
Lawendowe dekoracje. Sposoby na wykorzystanie lawendy
  1. Poduszeczki z lawendą

Do wykonania lawendowych dekoracji w formie materiałowych poduszek potrzebujemy: kawałki materiałów 100% bawełna, igły, nitki, nożyczek, tasiemki, perełek, ozdób dekoracyjnych, szablonu z kartonu oraz oczywiście naturalnego suszu lawendy:

  1. Lawendowe pałeczki (fusetki)

Pałeczki lawendowe, czyli tak zwane fusetki to tradycyjna dekoracja i środek na owady pochadzący z Prowansji – francuskiego regiony słynącego z uprawy lawendy. Fusetka to spolszczenie francuskiego słowa „fusettes”,które z kolei jest zdrobnieniem od „fuseau” – wrzeciono. Fusettes de lavande to lawendowe wrzecionko. Oto sposób wykonania tej przydatnej ozdoby:

  1. Mydło lawendowe

Własnoręcznie wykonane lawendowe mydełko może być wspaniałym prezentem dla mamy, babci lub przyjaciółki. Do jego wykonania potrzebne będą: baza mydlana glicerynowa, suszone kwiaty lawendy, olejek lawendowy, silikonowe foremki (mogą być cukiernicze), szklane naczynie i plastikowa szpatułka. Do dzieła:

  1. Cukier lawendowy

Cukier aromatyzowany lawendą nie tylko wyjątkowo pachnie, ale też wyjątkowo smakuje, a robi się go niezwykle prosto! Cukier lawendowy wykorzystywać możemy do różnych wypieków lub deserów albo do słodzenia napojów. Wystarczy wysuszone kwiaty wymieszać z cukrem, zamknąć w szczelnym słoiku i po ok. 2 tygodniach cukier powinien być już gotowy. W zależności od intensywności dodajemy więcej lub mniej lawendy – na 100 g cukru 1 płaska łyżka lawendy. W ten sam sposób możemy również zrobić cukier waniliowy (dodając laski wanilii), z kardamonem czy skórką z cytrusów.

  1. Lawendowe wianki

Lawendowe wieńce to piękna i cudownie pachnące dekoracja mieszkania. Dodatkowo ta ozdoba odstraszy niechciane owady. Jej wykonanie jest czasochłonne ale efekt naprawdę oszałamiający!

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.