Kolorowe tkaniny bawełniane na metry

Kolorowe tkaniny bawełniane i ich zastosowanie

Bawełna to włókno otaczające nasiona rośliny o tej samej nazwie. Ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywana jest w przemyśle tekstylnym i podczas produkcji opatrunków. Wchodzi w skład lnu czy wełny. Prym w produkcji bawełny wiodą Chiny, Indie, Turcja i USA. Czym charakteryzują się kolorowe tkaniny bawełniane? Jakie są ich zalety i zastosowanie?

Krótka charakterystyka bawełny

Wyjątkowe właściwości bawełny znane są od tysięcy lat. Na terenach, na których panował klimat tropikalny, bawełnę wykorzystywano do produkcji lekkich tkanin. Już starożytni Egipcjanie 12 tysięcy lat przed naszą erą prawdopodobnie wykorzystywali bawełnę. Archeolodzy odkryli, że włókna bawełniane znali także mieszkańcy Meksyku 7000 lat przed naszą erą, a także Chińczycy czy Hindusi. Jednak Europejczycy dopiero w XIX zaczęli wykorzystywać bawełnę do produkcji ubrań. Wcześniej stosowali len i wełnę. 

Wyróżnia się pięć typów materiałów bawełnianych – woal, satynę, gabardynę, kreton i płótno przypominające len. Każdy rodzaj ma nieco inne zastosowanie. 

Jakie zastosowanie mają kolorowe tkaniny bawełniane?

Kolorowe tkaniny bawełniane doskonale sprawdzają się w wielu miejscach. Tworzy się z nich artykuły codziennego użytku i szyje ubrania różnego rodzaju. Bawełna jest tkaniną plastyczną. Pracuje się z nią przyjemnie i szybko. Nie jest sztywna, ale jednocześnie nie tworzą się na niej mało estetyczne odgniecenia.

Bawełna jest także materiałem wytrzymałym. Sprawdza się dobrze nawet w rękach początkujących krawców. Lubiana jest także przez doświadczone osoby. Tkanina ta łączona może być z powodzeniem z innymi materiałami. Często szyje się z niej np. sukienki koktajlowe i wieczorowe. 

Jak należy traktować kolorowe tkaniny bawełniane?

Bawełniane tkaniny nie są zbyt wymagające. To ich ogromna zaleta. Są w stanie naprawdę dużo wytrzymać. Nie wymagają specjalnego traktowania w czasie szycia. Jest wręcz odwrotnie. To materiały lekkie i plastyczne, które bez problemu poddają się rękom krawca. Są jednocześnie miłe w dotyku.

Kolorowe tkaniny bawełniane nie utrudniają pracy. Można z nich tworzyć wyjątkowe, piękne rzeczy. Także i ubrania uszyte z bawełny nie są zbyt trudne do utrzymania w czystości. Można je wielokrotnie prać i prasować. Włókna materiału bawełnianego w dość ograniczony sposób reagują na wodę i środki piorące. Dlatego nie trzeba się bać tego, że uszyta z bawełny koszula po praniu skurczy się kilka razy. Trudno się więc dziwić temu, że mimo upływu lat kolorowe tkaniny bawełniane nadal są bardzo modne. 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *