Kredyt samochodowy jest jedną z najczęściej wybieranych opcji finansowania. Jeśli i ty przymierzasz się do jego zaciągnięcia, sprawdź jak wyglądają procedury. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie dokumenty są wymagane i jak szybko wydawana jest decyzja o przyznaniu finansowania.
Zakup samochodu to spory wydatek, ale na szczęście nie trzeba nabywać go za gotówkę. Kredyt samochodowy pozwala na częściowe sfinansowanie auta, dzięki czemu domowy budżet nie jest nadmiernie obciążony. Stwarza też szansę na szybsze nabycie pojazdu – nie ma potrzeby wstrzymywać się z zakupem do czasu „uzbierania” środków. Jednak to, jak szybko auto stanie się własnością kierowcy, zależy w dużej mierze od szybkości wydania decyzji kredytowej przez bank.
Kredyt samochodowy – jak się o niego ubiegać?
O kredyt samochodowy może ubiegać się każdy, kto planuje zakup pojazdu i spełnia warunki stawiane przez bank. Mowa tutaj m.in. o:
- wieku – finansowanie przyznawane jest osobom powyżej 18. roku życia;
- stałych dochodach – źródło pochodzenia wynagrodzenia często nie ma większego znaczenia;
- zdolności kredytowej – powinna odpowiadać możliwości bezproblemowej spłaty miesięcznych rat w ustalonym terminie;
- dobrej historii kredytowej – najlepiej bez wzmianek o opóźnieniach w regulowaniu należności wobec innych podmiotów.
Procedura przyznawania kredytu samochodowego – krok po kroku
Procedura ubiegania się o kredyt samochodowy sprowadza się do kilku kroków. Należy:
- wypełnić wniosek – najczęściej w salonie, wspólnie z dealerem, aby mieć pewność, że wszystkie elementy są poprawnie wypełnione;
- złożyć wniosek – o ile zachodzi taka konieczność, należy dołączyć niezbędne dokumenty (np. oświadczenie o wysokości osiąganych dochodów czy zaświadczenie od pracodawcy).
Kolejny etap to otrzymanie decyzji kredytowej. Czas oczekiwania zależy od wewnętrznych procedur konkretnego banku, a także indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. Jeśli analitycy nie mają żadnych wątpliwości co do wiarygodności klienta, wówczas decyzja o przyznaniu finansowania zapada nawet w ciągu kilkunastu minut. Proces ten może wydłużyć się, gdy zajdzie konieczność dostarczenia dodatkowych dokumentów.
Jeżeli decyzja kredytowa jest pozytywna, wówczas dochodzi do:
- podpisania umowy kredytowej,
- dopełnienia dodatkowych formalności.
Gdy wszystko jest już gotowe, kredytobiorca zostaje poinformowany przez dealera o odbiorze samochodu.
Jak wybrać dopasowany kredyt samochodowy?
Zanim zdecydujesz się na przypadkowy kredyt samochodowy, poświęć chwilę na porównanie dostępnych ofert. Zwróć uwagę na kilka istotnych aspektów, m.in.:
- niską ratę – dzięki temu miesięczne zobowiązanie nie będzie nadmiernie obciążało domowego budżetu,
- niską wpłatę własną – nie będziesz musiał angażować dużej gotówki na start,
- elastyczny okres finansowania – nawet na 3-4 lata,
- czas oczekiwania na decyzję kredytową – jeśli zależy ci na czasie, szybka weryfikacja wniosku ma znaczenie.
W powyższe kryteria wpisuje się m.in. Kredyt niższych rat Toyota Easy dostępny w ofercie Toyota Banku (RRSO 11,79%). Warto rozważyć taką formę finansowania, jeśli zależy ci na niskich ratach oraz szybkiej decyzji kredytowej.
Źródło: Artykuł sponsorowany