Montaż instalacji fotowoltaicznej przez fachowca na dach domu

Montaż instalacji elektrycznej w domu — o czym pamiętać?

Kluczem do poprawnie wykonanej instalacji elektrycznej w domu jest dobry specjalista oraz projekt. To właśnie ona zapewnia nam bezpieczeństwo przez lata korzystania z urządzeń elektrycznych, zatem należy poświęcić jej szczególną uwagę. Do tego dochodzą również kwestie związane z komfortem i wygodą użytkowania instalacji. Dowiedz się, o czym pamiętać podczas jej montażu.

Pomyśl wcześniej o ilości gniazdek elektrycznych i ich rozmieszczeniu

Chociaż teoretycznie za instalację odpowiedzialna jest najpierw osoba, która ją projektuje, a później elektryk przeprowadzający montaż instalacji elektrycznej w domu, powinieneś mieć udział w jej tworzeniu. Jeszcze zanim zgłosisz się o pomoc w wykonaniu projektu, powinieneś gruntownie przemyśleć:

  • ile posiadasz sprzętów w domu, które mogą wymagać podłączenia do prądu – wlicz w to wszystkie lampki, gniazdka do ładowania telefonu, lodówkę, telewizor i inne sprzęty RTV i AGD,
  • gdzie chciałbyś rozmieścić wszystkie gniazdka – z pewnością przydadzą się one w okolicy łóżka czy wszelkich miejsc pracy takich jak biurka i blaty robocze w kuchni, czy w warsztacie,
  • ile gniazdek zapasowych potrzebujesz – wraz z upływem czasu nierzadko zwiększamy ilość posiadanych sprzętów, ponieważ na rynku regularnie pojawiają się nowe.

Montaż instalacji elektrycznej w domu będzie wymagał także obliczenia wcześniej mocy wszystkich posiadanych sprzętów, wraz z pewnym zapasem – tak samo, jak w przypadku gniazdek.

W jaki sposób planujesz ogrzewać dom?

Duże znaczenie dla montażu instalacji elektrycznej w domu ma także wybrany przez Ciebie rodzaj ogrzewania. Tzw. kabel grzewczy może stanowić podstawowe źródło ogrzewania albo tylko jego uzupełnienie. Na etapie projektu należy wziąć pod uwagę chęć zastosowania kabla, ponieważ wówczas instalacja elektryczna będzie musiała zostać poprowadzona w nieco inny sposób.

Gdzie sprawdzi się kabel grzewczy? Wszędzie tam, gdzie nie chcemy budować kotłowni czy instalować kaloryferów. To świetna alternatywa dla tradycyjnego systemu ogrzewania podłogowego, ze względu na krótki czas montażu, bezpieczeństwo i wygodę. Jeżeli chciałbyś postawić na kabel grzewczy w swoim domu, skontaktuj się ze specjalistami marki Termofol.

Pomyśl wcześniej o zasilaniu awaryjnym

Chociaż istnieje wiele niuansów, o których należy myśleć podczas montowania instalacji elektrycznej, większość z nich dotyczy instalatorów oraz projektantów. Z perspektywy osoby zamawiającej powinieneś pomyśleć jeszcze przykładowo o zasilaniu awaryjnym. Pozwala ono zapewnić w razie potrzeby ciągłość działania sprzętów takich jak ogrzewanie, lodówka czy pompa wodna. Dlaczego to takie ważne, by pomyśleć o tym wcześniej? Zasilanie awaryjne musi być zaprojektowane w osobnych obwodach.

Chociaż zasadniczo istnieje jeszcze wiele rzeczy, o których warto pomyśleć przed przystąpieniem do projektowania instalacji elektrycznej i jej montażem, prawdopodobnie poinformują Cię o nich specjaliści. Swoje obawy i pomysły możesz przedyskutować przykładowo z pracownikami wspomnianej już firmy Termofol.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *