Przekaźnik elektromagnetyczny

Przekaźnik elektromagnetyczny – do czego jest stosowany?

Interesują Cię mechanizmy obecne w instalacji elektrycznej? Chcesz poznać zawiłości techniczne układów, które czuwają nad Twoim bezpieczeństwem? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik dotyczący przekaźników elektromagnetycznych i półprzewodnikowych. Na czym polega ich działanie? W jakich dziedzinach współczesnej gospodarki znajdują szczególne zastosowanie? Zapraszamy do lektury artykułu, gdzie udzielimy odpowiedzi na te i wiele innych pytań!

Czym jest przekaźnik elektromagnetyczny?

Zanim przystąpimy do opisania cech specyficznych typów osprzętu, warto zastanowić się, czym jest system pośredniczący między układem wykonawczym i sterującym w obwodzie. Zarówno przekaźnik elektromagnetyczny, jak i półprzewodnikowy mają na celu kontrolowanie przepływu prądu zgodnie z ustawionymi parametrami. Praca tych modułów polega na załączaniu, wyłączaniu lub przełączaniu obwodów o wysokim napięciu. 

W przypadku tradycyjnych rozwiązań mamy do czynienia z mechanizmem stykowym. Kiedy metalowe styki rozdzielają się, następuje odcięcie dopływu prądu. Działanie przekaźnika elektromagnetycznego polega natomiast na wykorzystaniu elektromagnesu. Sterowanie tym wewnętrznym modułem staje się możliwe dzięki wdrożeniu dodatkowego układu automatycznego.

Systemy półprzewodnikowe i układy kontrolowane za pośrednictwem magnesu są przyszłością dla branży elektrycznej. Gwarantują dostęp do licznych funkcji i ułatwiają pracę z dowolną instalacją.

Do czego służy przekaźnik elektromagnetyczny?

Chcesz wiedzieć, jakie zastosowanie w gospodarce mają specjalistyczne moduły elektryczne? Do czego przydaje się przekaźnik półprzewodnikowy i elektromagnetyczny? Dzięki tym niewielkim elementom wyposażenia użytkownicy mają możliwość:

  • monitorowania parametrów instalacji,
  • wprowadzania algorytmów automatycznego załączania i wyłączania obwodów,
  • projektowania zasad uruchamiania systemów wentylacji i ogrzewania,
  • usprawnienia działania maszyn na linii produkcyjnej,
  • zagwarantowania mechanizmów bezpieczeństwa dla pracowników,
  • podpięcia do czujników ruchu,
  • integracji z przyciskami sterowniczymi w maszynach i pojazdach.

Cechą wyróżniającą przekaźniki półprzewodnikowe jest wbudowany w nich mechanizm otwierania i zamykania przepływu prądu z pominięciem elementów ruchomych. Wyłączenie danego obwodu następuje tutaj dzięki właściwościom fizycznym półprzewodnika, który podlega sterowaniu w sposób elektroniczny. Nie występują zatem tradycyjne cewki i styki rozwierne, które muszą fizycznie zmienić swoje położenie, aby zastosować się do poleceń użytkownika.

Obecność przekaźników elektromagnetycznych lub półprzewodnikowych jest kluczowa w budynkach przemysłowych, instytucjach publicznych czy domach mieszkalnych.

Gdzie kupić przekaźniki półprzewodnikowe i elektromagnetyczne?

Potrzebujesz sprawdzonych urządzeń do układów elektrycznych? Odwiedź hurtownię elektrotechniczną Doko i wybierz akcesoria elektromagnetyczne dostosowane do właściwości Twojej instalacji. Wejdź na stronę www.sklep.doko.pl i skorzystaj z darmowej pomocy technicznej wykwalifikowanych specjalistów. Otrzymasz od nich wsparcie przy doborze produktów zgodnych z Twoimi potrzebami.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *