Niemiecka seniorka z opiekunką

Opiekunka osób starszych w Niemczech bez znajomości języka? To możliwe!

W dzisiejszych czasach branża opieki stała się dla wielu osób gwarancją pewnego i skutecznego zatrudnienia. Nie da się ukryć, że nigdy nie będzie można w tym przypadku narzekać na brak pracy, gdyż osoby starsze zawsze potrzebowały i potrzebować będą pomocy w codziennych obowiązkach. Dla większości z opiekunów i opiekunek problemem nie jest samo znalezienie zatrudnienia, jednak wynagrodzenie. Statystycznie w naszym kraju zarówno opiekunowie i opiekunki mogą liczyć się z zarobkami, które są zdecydowanie najniższe w całej Unii Europejskiej. Właśnie dlatego, coraz więcej doświadczonych fachowców i specjalistów decyduje się na to, by kontynuować swoją karierę w kraju naszego zachodniego sąsiada, czyli w Niemczech. Jednak czy bez znajomości lokalnego języka, będziemy mogli ubiegać się o zatrudnienie u niemieckiego pracodawcy?

Czy opiekunka bez języka może starać się o zatrudnienie w Niemczech?

Nie da się ukryć, że z perfektywny wysokich zarobków, a także szerokich benefitów socjalnych, prezentuje się prawdziwie spektakularnie. Warto jednak zauważyć, że opiekunka osoby starszej niemcy – jeszcze kilka lat temu – napotykała na swojej drodze pewną barierę, którą był język. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że drzwi do niemieckiej branży opieki były szczelnie zamknięte, w szczególności dla osób, które nie były w stanie chociażby komunikatywnie porozumiewać się w języku niemieckim. Obecnie jednak czasy te znacznie się zmieniły, a język nie powinien być już absolutnie żadną przeszkodą, szczególnie jeśli staramy się o zatrudnienie u naszego, zachodniego sąsiada. Głównie wynika to z faktu, że niemiecka branża opieki od wielu już lat pogrążona jest w dość poważnym kryzysie kadrowym, a specjalistów do pracy w tej dziedzinie stale ubywa. Wobec tego, niemieccy pracodawcy siłą rzeczy zmuszeni zostali do tego, by nieco obniżyć swoje wymagania i zaprosić do siebie specjalistów spoza granic własnego kraju.

Język nie jest potrzebny, ale doświadczenie staje się kluczowe!

Trzeba podkreślić, że niemieccy pracodawcy obecnie nie wymagają od swoich pracowników znajomości lokalnego języka. Wiedzą dobrze, że mogą oni nauczyć się podstaw jedynie w kilka miesięcy i chętnie organizują dla nich w tym zakresie kursy i szkolenia. Jeśli jednak nie możemy pochwalić się znajomością języka, wówczas nie może nam zabraknąć doświadczenia, które w tym momencie okazuje się kluczowym aspektem. To właśnie doświadczenie w zawodzie sprytnie przykrywa niedostateczne umiejętności językowe i zwiększa szansę na zatrudnienie.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *