Grzyby w lesie. Czy można zbierać grzyby w Niemczech?

Czy w Niemczech można zbierać grzyby?

Czy warto wybrać się na grzyby za Odrę? Jaki przepisy obowiązują grzybiarzy w Niemczech? Sprawdź, jak bezpiecznie zbierać grzyby za naszą zachodnią granicą, aby uniknąć mandatu i cieszyć się darami lasu!

Zbieranie grzybów w Niemczech

Niemcy to kraj, który może poszczycić się wieloma pięknymi lasami, obfitującymi w grzyby i jagody. Od stuleci ludzie zbierali dary lasów i wykorzystywali je m.in. do celów gastronomicznych. Aktualnie jednak musimy zwracać większą uwagę na zrównoważoną gospodarkę w lasach i zatroszczyć się także o ilość grzybów, jagód oraz innych dóbr, w które z lasu wynosimy. W Polsce przepisy dotyczące ilości zbieranych darów lasu są bardzo liberalne i nie musimy martwić się limitami. Inaczej sytuacja wygląda u naszych zachodnich sąsiadów. Sprawdź, co warto wiedzieć o grzybobraniu w Niemczech.   

Sprawdź, rydze — gdzie rosną, kiedy zbierać

Gdzie zbierać grzyby w Niemczech?

Przede wszystkim w Niemczech nie możemy wejść do każdego lasu! U naszych zachodnich sąsiadów obowiązuje zasada, według której do lasu można wchodzić, jeśli ten nie jest ogrodzony, świeżo zasadzony lub nie jest prowadzona tam wycinka drzew. Jeżeli chcemy wybrać się na grzyby do lasu prywatnego, musimy posiać zgodę właściciela lasu. Zakaz zbierania grzybów (i innych owoców leśnych) obowiązuje też w publicznych parkach oraz miejscach chronionych — rezerwatach przyrody i parkach narodowych. 

Ile grzybów możemy zebrać w Niemczech?

W zależności od kraju związkowego obowiązuje różne limity (szczegółowe przepisy dostępne są na lokalnych stronach internetowych). Są zazwyczaj limity ilościowe, a nie wagowe, według których zebrane grzyby mają posłużyć do przyrządzenia 1 do 2 posiłków. W większości krajów związkowych dzienny limit zebranych grzybów to ok. 1 do 2 kilogramów na osobę. Najprościej mówiąc — grzyby zbieramy na użytek własny. Na lokalnych stronach gmin lub krajów związkowych podane są dokładne limity ilościowe oraz odmiany grzybów, których zbieranie się dopuszcza. 

Zbieranie grzybów tylko na własny użytek
Zbieranie grzybów tylko na własny użytek / Fot. Canva.com

Grzyby chronione i ściśle chronione

Podobnie jak w Polsce w Niemczech część grzybów objęta jest ochroną częściową, a niektóre gatunki ochroną ścisłą. Przed rozpoczęciem grzybobrania należy sprawdzić, które grzyby możemy zbierać. Grzyby chronione w Niemczech to między innymi koźlarz pomarańczowożółty, smardz jadalny i kurki (pieprznik jadalny). Natomiast pod ścisłą ochroną są m.in. trufla i gąska zielonka. 

Sprawdź, jak mrozić kurki

Grzyby tylko na użytek własny

Jak już wspominaliśmy, w Niemczech grzyby mogą być zbierane jedynie w niewielkich ilościach. Równocześnie w tym kraju obowiązuje zakaz handlu zebranymi grzybami bez specjalnego zezwolenia. Taki proceder karany jest mandatem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *