Oświetlona pergola tarasowa - idealne miejsce do wypoczynku

Pergole ogrodowe – 5 rzeczy, o których warto pamiętać podczas zakupu

Pergola to konstrukcja wykonana najczęściej z drewna, która składa się z bocznych podpór oraz górnych belek. Może pełnić wiele funkcji. Tradycyjnie służy do uprawy roślin pnących, takich jak winorośle czy bluszcze. Nowoczesne, zadaszone modele zapewniają cień i osłonę przed zbyt intensywnym słońcem, ale również chronią przed deszczem i wiatrem. Pergola na taras lub do ogrodu może być nie tylko dekoracją, ale również elementem architektonicznym, wydzielając fragment terenu przeznaczony na przykład do grillowania czy relaksu. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu tej konstrukcji!

Materiał, z którego wykonana jest pergola

Na rynku dostępne są pergole ogrodowe wykonane między innymi z drewna, metalu czy nawet betonu. Jeśli szukasz rozwiązań na lata, jednym z lepszych wyborów są stelaże metalowe, malowane na różne kolory, dzięki czemu dopasujesz je do stylu, w jakim urządzona jest Twoja przestrzeń zewnętrzna. Materiał ten jest trwały i łatwy w utrzymaniu, a także zapewnia stabilność całej konstrukcji.

Pergola na taras powinna być wykonana z tworzywa, które pasuje wizualnie do pozostałych elementów wyposażenia. Jeśli masz meble z naturalnych materiałów, polecamy modele z aluminium, którego kolor i tekstura imitują drewno. Ich szeroką ofertę znajdziesz w sklepie Febestore. Specjaliści chętnie pomogą Ci wybrać pergolę, która będzie najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom. 

Na jaki rodzaj zadaszenia się zdecydować?

Nowoczesna pergola na taras i do ogrodu może być wyposażona w różne opcje zadaszenia. Świetnie sprawdzają się te wersje, które pozwalają regulować ilość przepuszczanego światła – dzięki temu w zależności od pogody i pory dnia możesz uzyskać pełne lub częściowe zacienienie. Możesz wybierać między innymi spośród dachów w formie piór z opcją ustawienia kąta ich nachylenia, klasycznych materiałowych poszyć czy bardzo modnych w ostatnich latach żagli. Boczne osłony, na przykład w formie rolety, pozwolą cieszyć się czasem spędzanym na świeżym powietrzu, nawet gdy zacina deszcz lub wieje wiatr. 

Dodatkowe funkcje – na co zwrócić szczególną uwagę?

Komfort użytkowania z pewnością poprawia funkcja automatycznego otwierania dachu za pomocą pilota. Dzięki niej możesz dostosować ilość światła, nie ruszając się z miejsca – z pewnością będzie to doskonały pomysł dla miłośników nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań.

Z kolei osoby, które przywiązują dużą wagę do ochrony środowiska i lubią ekonomiczne rozwiązania, będą zadowolone, wybierając pergole ogrodowe, które mają specjalne rynny służące odprowadzaniu wody do zbiorników przeznaczonych do zbierania deszczówki. 

Jaki rozmiar pergoli wybrać?

Aby dobrze pełnić swoją funkcję oraz wyglądać estetycznie, pergola musi być dostosowana nie tylko do wymiarów tarasu, ale również jego kształtu. Jeśli jest prostokątny, wybierz modele podłużne lub przyścienne. W przypadku gdy konstrukcja ma stać na otwartej przestrzeni, warto zdecydować się na dużą wersję kwadratową, która pozwoli wygodniej ulokować stół i krzesła. 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *