Kuchnia grillowa do ogrodu z zadaszeniem wykonana z drewna

4 kluczowe elementy architektury ogrodowej

Starannie zaaranżowany ogród to miejsce relaksu dla całej rodziny. Dzięki odpowiedniej architekturze nie tylko jest funkcjonalny, ale również stanowi ozdobę posesji. Sprawdź, jakie są najważniejsze elementy architektury ogrodowej.

Czym jest architektura ogrodowa?

Pod pojęciem architektury ogrodowej kryją się konstrukcje, które – zgodnie z prawem budowlanym – można postawić na zielonej przestrzeni. Są to elementy podnoszące funkcjonalność i wygodę użytkowania tego terenu. Obejmują obiekty dekoracyjne, takie jak pergole, oczka wodne czy fontanny, a także elementy wyposażenia, w tym zwłaszcza wiaty, murowane grille, ławki, sauny wolnostojące, altany i meble ogrodowe.

Altana – serce każdego ogrodu

Jedną z najpopularniejszych konstrukcji ogrodowych jest altana. Wydzielona, zadaszona przestrzeń umożliwia wygodne spędzanie czasu w gronie bliskich. Możesz zdecydować się na model otwarty, którego konstrukcja opiera się na czterech słupach nośnych, jak również zamknięty, czyli ze ścianami. Altana zamknięta chroni przed wiatrem, deszczem i intensywnym słońcem. Pozwala cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu niemal przez cały rok. Altana otwarta stanowi natomiast zwykle zadaszenie dla krzeseł, ław i stołu. Najlepiej sprawdza się w ciepłe, słoneczne dni. Obiekty te zwykle nie wymagają wykonania fundamentów. Można je posadowić bezpośrednio w ziemi, wykorzystując profesjonalne podstawy słupa.

Pergola – dla stworzenia wyjątkowego nastroju w ogrodzie

Interesującym elementem architektury ogrodowej jest również pergola, służąca podparciu pnączy. Dzięki ażurowej konstrukcji pozwala na stworzenie efektownych kompozycji kwiatowych. Do najpopularniejszych gatunków sadzonych wokół pergoli należą m.in. winorośl, bluszcz, wiciokrzew, wisteria i winobluszcz. Elementy te pozwalają stworzyć wyjątkowy klimat w ogrodzie. Są też bardzo praktyczne – pozwalają wydzielić poszczególne przestrzenie na działce.

Praktyczne i stylowe meble ogrodowe

Do elementów architektury ogrodowej należą również meble. W zielonym otoczeniu szczególnie efektownie prezentują się stoły, ławy i krzesła wykonane z drewna. Ich zaletą jest przede wszystkim wytrzymałość, solidność i stabilność. Odpowiednio zaimpregnowane i regularnie pielęgnowane zachowują swe walory estetyczne i użytkowe przez wiele sezonów. Dobrze znoszą zmiany temperatury, wilgoć i promieniowanie ultrafioletowe.

Sauna ogrodowa – pomysł na relaks każdego dnia

Masz ochotę na przyjemny odpoczynek w saunie po męczącym dniu, ale nie możesz sobie pozwolić na jej montaż wewnątrz domu? Postaw na wariant ogrodowy. Konstrukcje te cieszą się sporą popularnością. Oferują wszystkie korzyści, jakie zapewniają organizmowi kąpiele parowe, a przy tym pięknie wpisują się w zielone otoczenie.

Jeśli chcesz, aby ogród stał się prawdziwą strefą relaksu, zadbaj nie tylko o jego wygląd, ale i bezpieczeństwo. Łączniki do drewna, kotwy, podstawy słupów i inne elementy pozwalają na stworzenie solidnych konstrukcji drewnianych i stabilne przytwierdzenie ich do podłoża. Sprawdź asortyment sklepu Domax. W ofercie znajdziesz bogatą gamę produktów, które pomogą Ci stworzyć komfortowo zaaranżowany, funkcjonalny ogród.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *