Liczba dzieci z nadwagą z roku na rok sukcesywnie rośnie. Niewiele pomagają kampanie mające na celu propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Dzieci co prawda zjadają jabłko, ale dodatkowo sięgają również po batoniki i słodzone napoje czy fast foody. Z tego względu rodzice zastanawiają się co zrobić, aby wyrobić zdrowe nawyki żywieniowe u swoich pociech. Sprawa nie jest prosta, jednak pamiętając o kilku ważnych kwestiach, można powoli, lecz skutecznie nauczyć czy to malucha, czy już nastolatka jeść zdrowe posiłki i sięgać po zdrowe przekąski.
Spis treści
Zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci – co za nie odpowiada
Oto najistotniejsze kwestie związane ze zdrowymi nawykami żywieniowymi u dzieci.
Okres ciąży, karmienie piersią oraz pierwsze miesiące życia dziecka
Kształtowanie nawyków żywieniowych dziecka odbywa się już w okresie ciąży, kiedy to poznaje ono smaki jedzenia spożywanego przez matkę. Tak samo istotna jest w tej kwestii dieta kobiety podczas laktacji i karmienia piersią. Badania potwierdzają, że jeśli nieprawidłowości w nawykach żywieniowych malucha pojawią się w ciągu 1000 pierwszych dni życia, mogą one utrwalić się w dalszym okresie życia i rzutować na upodobania żywieniowe starszego dziecka, a potem dorosłego.
Rozszerzanie diety dziecka
Niezwykle istotną kwestią w rozwijaniu zdrowych nawyków żywieniowych jest czas rozszerzania diety malucha, kiedy to poznaje nowe smaki, a także nabywa awersji smakowych. Dlatego zaleca się, aby dieta najmłodszych oprócz oczywiście mleka matki czy modyfikowanego, obfitowała w różnorodne produkty jak kasze, mięsa, jajka, ryby, produkty mleczne a oraz warzywa i owoce. Odradza się także wprowadzania do diety cukru oraz nadmiernej ilości soli.
Ilość posiłków, ich regularność niepoddawanie się
Istotną kwestią w budowaniu optymalnych nawyków żywieniowych jest też regularność karmienia, a także właściwa ilość posiłków. Nie można przekarmiać dziecka i o ile to rodzic decyduje o porze posiłku oraz jego rodzaju, dziecko powinno decydować, ile zje. Nie należy się także poddawać w krzewieniu w swoim dziecku zdrowych nawyków żywieniowych. Początkowo maluch może nie akceptować danego produktu czy potrawy, ale sukcesywne zachęcanie i pozwalanie mu próbować może zmienić jego podejście. Należy zachować cierpliwość, nie wmuszać, nie zmuszać, ale też nie poddawać się i walczyć, bo zdrowie naszych dzieci jest przecież najważniejsze.
Dieta pudełkowa dietering.com – zadbaj o zdrowie swojego dziecka
A co, kiedy złe nawyki żywieniowe zostały już utrwalone i dziecko stroni od zdrowych posiłków zwłaszcza warzyw oraz chętnie sięga po fast foody? Nic straconego! Bez względu na to, w jakim wieku jest Twoje dziecko oraz czy dopiero rozszerzasz jego dietę, a może chcesz zwalczyć złe nawyki, pomocna będzie dieta pudełkowa dla dzieci. To świetny wybór dla rodziców, którzy chcą podawać swoim dzieciom odpowiednio zbilansowane posiłki, jednak nie mają pomysłu na ciekawe i różnorodne dania, które mogą skutecznie zachęcić dzieci do zdrowego jedzenia. Dieta pudełkowa to także opcja dla zabieganych i pracujących rodziców, którzy zwyczajnie nie mają czasu, a resztki wolnych chwil wolą poświęcić na zabawę z dziećmi niż przygotowywanie posiłku. W swojej ofercie posiadamy zestawy posiłków, które są odpowiednio zbilansowane i w pełni dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku. A przy tym smaczne i zachęcające wizualnie.
PRZYKŁADOWE MENU:
Śniadanie
Lekki twarożek z rzodkiewkami i papryką, pieczywo
II Śniadanie
Kuleczki z orzechów laskowych, jogurt truskawkowy
Obiad
Gulasz wieprzowy z kaszą jęczmienną, buraczki z kiszonymi ogórkami
Podwieczorek
Koktajl z jabłka, gruszki i pomarańczy
Kolacja
Meksykańska frittata z czerwoną fasolą i batatami, sałata lodowa z marchewką, oliwa pomarańczowo-cytrynowa.
Źródło: Artykuł sponsorowany