Dentysta może uchronić dziecko przed postępującą próchnicą zębów

Próchnica u dzieci – czym się objawia?

Próchnica to nie tylko problem dzieci w wieku szkolnym i nastolatków. Coraz częściej borykają się z nią już niemowlaki. Żeby uchronić malucha przed bólem, warto udać się do stomatologa natychmiast po rozpoznaniu pierwszych symptomów próchnicy u dziecka. Czym się ona objawia? Czy można jej zaradzić?

Dentysta dziecięcy Poznań – dlaczego regularne wizyty są tak ważne? Objawy próchnicy

Problem próchnicy dotyczy coraz większej liczby dzieci. Spożywanie dużych ilości produktów bogatych w cukier i niewłaściwa higiena jamy ustnej skutecznie osłabiają szkliwo, przez co w zębach tworzą się dziury. Mikroubytki stanowią świetne miejsce do rozwoju próchnicy. Nieleczona próchnica dociera w głąb zęba i w końcu wywołuje nieznośny ból.

Żeby przeciwdziałać rozwojowi próchnicy, należy przede wszystkim uważać na to, jakie produkty dziecko spożywa na co dzień i jak dba o higienę jamy ustne. Równie ważne są systematyczne wizyty u stomatologa. Specjalista jest w stanie odpowiednio wcześnie wykryć problemy z uzębieniem i zalecić skuteczne działania profilaktyczne.

Gdzie szukać wsparcia? Wszelkiej pomocy udzieli dentysta dziecięcy. Poznań i inne duże miasta obfitują w stomatologów, którzy specjalizują się w leczeniu najmłodszych pacjentów. Znalezienie odpowiedniego lekarza nie powinno zatem nastręczać większych trudności.

Jakie objawy są szczególnie alarmujące? Oto symptomy występujące w różnych fazach rozwoju próchnicy:

  • lepki biało-żółty nalot na zębach,
  • matowa lub szorstka biała plama albo smuga odróżniająca się od reszty szkliwa,
  • ciemne plamy w zakamarkach zębów (ubytki próchnicze),
  • zaczerwienienie i opuchlizna dziąsła,
  • dyskomfort podczas przeżuwania,
  • ból.

Nie od dziś wiadomo, że „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Dlatego już od urodzenia dziecka należy dbać o higienę jego jamy ustnej, np. poprzez przemywanie dziąseł wodą. Z czasem maluch sam wykształci w sobie nawyk dbania o zęby, co pozwoli zwiększyć szansę na uniknięcie problemów z uzębieniem w przyszłości. Oszczędzi to dziecku dyskomfortu i bólu.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *