Próchnica zębów, nazywana plagą współczesnej cywilizacji, jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób społecznych. Nasilenie się próchnicy notuje się od czasu wprowadzenia białej mąki do wypieku pieczywa oraz wyrobów cukierniczych i coraz większej zawartości cukru w napojach, przekąskach i innych produktach spożywczych. Jak zatem dbać o zęby i zapobiegać próchnicy?
Spożywanie przetworzonych produktów, bogatych w mąkę pszenną oraz cukier (cukier trzcinowy i buraczany) sprzyja osłabieniu szkliwa zębów i w efekcie coraz częstszemu występowaniu próchnicy. W Polsce dotknięte tym schorzeniem są prawie wszystkie dzieci i młodzież. Próchnica jest także plagą wśród dorosłych. Niestety, aktualnie nie ma sposobu na stuprocentowe zabezpieczenie się przed chorobami zębów, możemy jednak próbować zabezpieczyć się przed tym problemem.
Spis treści
Jak zapobiegać próchnicy?
Wszyscy wiedzą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto dbać o zęby i ich higienę, aby ustrzec się przed próchnicą. Te sposoby pomogą nam uniknąć zbyt szybkiej wizyty u dentysty i kosztownego leczenia zębów. Oczywiście, wizyty kontrolne to podstawa.
Jak dbać o zęby?
- Staraj się myć zęby po każdym posiłku, a obowiązkowo myj je dwa razy dziennie – po śniadaniu i po i kolacji.
- Używaj szczoteczki ze sztucznego włosia, miękkiego lub średnio twardego (szczoteczka ze zbyt twardym włosiem może uszkadzać szkliwo i ranić dziąsła) i co miesiąc, półtora wymieniaj ją na nową.
- Aby pozbyć się kamienia, używaj szczoteczki elektrycznej lub sonicznej.
- Jeżeli używasz szczoteczki tradycyjnej, szczotkuj zęby powolnymi, delikatnymi, małymi, okrężnymi ruchami – zaczynając od ostatniego zęba trzonowego i przechodząc przez zęby policzkowe aż do zębów przednich.
- Myj wszystkie powierzchnie zębów górnych i dolnych: wewnętrzne (podniebienne i językowe), zewnętrzne (policzkowe i wargowe) oraz żujące; starannie oczyszczaj zęby w okolicy dziąseł (gromadzące się tam bakterie draż nią dziąsła, powodując ich krwawienie).
- Myj również język!
- Po kolacji oczyszczaj przestrzenie między zębowe posługując się nitką dentystyczną lub specjalną szczoteczką w kształcie spiralki; spiralka taka jest przydatna także do czyszczenia innych trudno dostępnych miejsc, np. gdy braki w uzębieniu uzupełnione są protezami stałymi.
- Przed próchnicą chroni również pokrywanie zębów specjalnym lakierem. Takie lakierowanie wykonują stomatolodzy.
- Co pół roku zgłaszaj się do stomatologa na badanie kontrolne.
Co jeść, aby wzmocnić zęby i zapobiegać próchnicy?
Odpowiednia dieta jest ważna, jeżeli chcemy ciszyć się pięknym uśmiechem. Oto kilka porad dotyczących diety dla zdrowych zębów.
- Jedz owoce i warzywa – ułatwiają one czyszczenie zębów i dostarczają składników niezbędnych dla organizmu – witamin i minerałów.
- Do słodzenia herbaty, kawy (jeżeli nie lubisz tych napojów gorzkich) używaj niepróchnicotwórczych substytutów cukru, tzw. słodzików.
- Jak najrzadziej jadaj słodycze: cukierki, herbatniki, ciastka, słodkie bułki, czekoladę; nie pij słodzonych soków. Jeśli jednak już pijesz słodkie napoje, staraj się pić je przez słomkę.
- Unikaj wyrobów z białej mąki (białego pieczywa, klusek, makaronów), jedz chleb razowy.