Rodzice z małym dzieckiem odpoczywają nad wodą

Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu – czy jest to bezpieczne?

Dla niektórych podróżowanie samochodem z dzieckiem jest nie lada wyzwaniem. Wszystko zaczyna się od wyboru i zakupu odpowiedniego fotelika dziecięcego, a potem przychodzi czas na montaż. Które miejsce w samochodzie będzie dla dziecka najbardziej bezpieczne? Czy można przewozić je w foteliku na przednim siedzeniu? Czy jest to zgodne z przepisami? Czy może jest to niebezpieczne?

Jazda dziecka w foteliku – przepisy

Mali pasażerowie, którzy nie osiągnęli jeszcze 150 cm wzrostu muszą korzystać z fotelika samochodowego. Istnieje jednak jeden wyjątek – w foteliku nie musi jeździć dziecko, które przekracza 135 cm wzrostu i 36 kg wagi. Dlaczego? Oferowane foteliki dziecięce przewidują dopuszczalną masę do 36 kg. W takim przypadku dziecko może podróżować bez fotelika samochodowego na tylnych siedzeniach przy zapięciu samochodowych pasów bezpieczeństwa. 

Inaczej również wygląda sprawa w przypadku rodzin z trójką dzieci. Jeżeli na tylnej kanapie trzy foteliki nie są w stanie się zmieścić, to wówczas można między nimi przewozić dziecko, które jest zapięte tylko pasami bezpieczeństwa – warunek jest jeden – musi ono mieć minimum trzy lata.

Przewożenie dziecka w foteliku samochodowym na przednim siedzeniu – czy jest to bezpieczne?

Zgodnie z przepisami istnieje możliwość przewożenie dziecka na przednim siedzeniu, jednak trzeba spełnić pewne warunki. Przede wszystkim dziecko musi mieć powyżej 150 cm wzrostu, a jeżeli jest niższe musi mieć już odpowiednie urządzenie podtrzymujące. A co z mniejszymi pociechami?

Prawo nie zabrania przewożenia maluchów na przednim siedzeniu. Dobrze jest zamontować fotelik dla dziecka przodem do kierunku jazdy. Należy zachować szczególną ostrożność przy wykonywaniu tej czynności – odsunąć fotel maksymalnie do tyłu i wyłączyć poduszki powietrzne – dlaczego?

Przewożenie dziecka w foteliku samochodowym na przednim siedzeniu, a poduszki powietrzne

Przy przewożeniu dziecka na przednim siedzeniu w aucie należy pamiętać o wyłączeniu poduszek powietrznych. Nie są one zaprojektowane z myślą o najmniejszych pasażerach. Wystrzelone poduszki powietrzne są zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka siedzącego w foteliku na przednim siedzeniu. 

Szukasz bezpieczniego i niezawodnego auta? Rodzinny Mercedes MB Motors to gwarancja niezawodności i ochrony Twoich najbliższych. 

Które miejsce w samochodzie jest najbardziej bezpieczne dla dziecka?

Najlepszymi miejscami do przewożenia dziecka w foteliku dziecięcym w samochodzie jest środek tylnej kanapy (o ile auto posiada trzypunktowe pasy bezpieczeństwa bądź mocowanie ISOFIX) oraz za fotelem pasażera – w ten sposób istnieje możliwość kontaktu wzrokowego z dzieckiem. Są to najbardziej bezpieczne miejsca na zamontowanie fotelika dla dziecka. Można również wybrać przednie siedzenie, jednak przy jego montażu trzeba się upewnić, że nasz fotelik jest do tego odpowiednio przygotowany.

Twój bezpieczny samochód rodzinny w MB Motors!

MB Motors to Autoryzowany Dealer i serwis samochód marki Mercedes-Benz z oddziałami w Piasecznie, Jankach koło Warszawy i Poznaniu. Posiada w swojej ofercie najlepsze samochody osobowe przeznaczone dla rodzin z dziećmi, które nie tylko są bezpieczne, ale również posiadają innowacyjne rozwiązania. Wystarczy odwiedzić MB Motors stacjonarnie bądź wejść na stronę internetową i zapoznać się z aktualną ofertą.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *