Świecący kinkiet na ścianie

Ścienne oświetlenie elewacyjne. Jak wybrać i rozmieścić kinkiety zewnętrzne?

Oświetlenie na zewnątrz domu to bardzo ważna sprawa. Umiejętnie rozplanowane lampy elewacyjne pełnią podwójną rolę – są przyjemne dla oka i odstraszają potencjalnych złodziei. Planując oświetlenie zewnętrzne warto skorzystać z pewnych ogólnych zasad i sprawdzonych rozwiązań. Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu, aby lampy na elewację były funkcjonalne i dekoracyjne? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, od czego zacząć planowanie tego rodzaju oświetlenia.

Lampy elewacyjne – dlaczego warto je mieć?

Dobrze oświetlona elewacja wygląda bardzo efektownie. Otulające, miękkie światło jest głównym elementem wpływającym na tworzenie przyjemnego klimatu oraz atmosfery przytulności. Oświetlenie zewnętrzne pozwala wydobyć bryłę budynku z mroku i sprawia, że budowla prezentuje się naprawdę zjawiskowo. Dzięki nowoczesnym lampom elewacyjnym podkreślimy strukturę lub wyróżnimy cenne elementy architektoniczne. Staranne doświetlenie domu na zewnątrz to nie tylko przyjemny dla oka wygląd, ale też komfort i bezpieczeństwo wieczorową porą. Światło padające z kinkietów zewnętrznych zdecydowanie ułatwi wjazd do garażu czy wkładanie klucza do zamka. Kinkiety na tarasie, fasadzie czy ogrodzeniu powinny też pomóc w odstraszeniu potencjalnych złodziei od prób włamania na teren naszej działki, dzięki czemu domownicy na pewno będą czuli się bezpieczniej.

Jak rozmieścić lampy na elewację domu?

Główną rolą kinkietów zewnętrznych jest oświetlenie elewacji budynku oraz przestrzeni takich jak taras czy balkon. Lampy ścienne zewnętrzne montuje się także przy furtce i bramie wejściowej, przy schodach oraz przy wjeździe do garażu. Ten rodzaj oświetlenia znajduje zastosowanie także na ogrodzeniach, na podjazdach oraz w altanach ogrodowych. Istnieje kilka pomysłów na to, jak zaplanować rozmieszczenie kinkietów zewnętrznych. Projekt i montaż możemy wykonać samemu, możemy też powierzyć te zadania specjalistycznej firmie. Przy wejściu do domu najlepiej zainstalować lampy sufitowe. To nie tylko piękny efekt wizualny, ale też gwarancja bezpieczeństwa. Do oświetlenia schodów możesz wykorzystać oprawy natynkowe lub do zabudowy. Jeżeli schody posiadają zadaszenie, na suficie możesz zamontować lampy wiszące. Aby stworzyć niepowtarzalną atmosferę na całej twojej posesji, możesz sięgnąć po efektowne lampy elewacyjne zewnętrzne. Przy oświetlaniu fasady często wybieramy też lampy kierunkowe z żarówką o wąskim kącie świecenia. Natomiast na tarasie warto umieścić kinkiety tarasowe emitujące łagodne, ciepłe światło. Pozwoli to stworzyć przyjemną atmosferę sprzyjającą wieczornemu relaksowi.

Kinkiety tarasowe – pomysły i inspiracje

Kinkiety zewnętrzne to idealne rozwiązanie na taras czy balkon. Starannie rozplanowanie oświetlenie strefy wypoczynkowej pozwala cieszyć się wieczorami spędzonymi bliżej natury oraz stanowi wyjątkową ozdobę domu. Podstawowym typem oświetlenia na balkon lub altanę są kinkiety tarasowe. To bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, które sprawi, ze nasz ganek nabierze zupełnie nowego wymiaru. W przypadku tarasu najpopularniejsze są modele dające miękkie, rozproszone światło. Możemy zdecydować się też na lampy elewacyjne LED, które pozwolą zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Na nowoczesnych balkonach świetnie sprawdzą się minimalistyczne kinkiety zewnętrzne czarne, w prostych, geometrycznych formach. W ostatnich latach bardzo modne są też piękne kinkiety zewnętrzne retro.

Jakie lampy na elewację budynku wybrać?

Oświetlenie elewacji powinno być dopasowane do otoczenia. Sprawi to, że twoja posesja nabierze niepowtarzalnego klimatu. Kolekcje lamp i kinkietów zewnętrznych wyróżniają się stylowym designem, co pozwala na stworzenie spójnej, harmonijnej całości. Kinkiety zewnętrzne domu powinny być odporne na warunki atmosferyczne, zwłaszcza deszcz, wilgoć i działanie temperatury, a także łatwe w utrzymaniu. Dobrej jakości lampy elewacyjne pozwalają cieszyć się wygodą, bezpieczeństwem i wyjątkowym nastrojem bez względu na pogodę. Produkty oświetleniowe przeznaczone do montażu zewnętrznego spełniają bardzo restrykcyjne standardy jeśli chodzi o stopień ochrony IP. Wszystko po to, aby do wnętrza nie przedostawały się zanieczyszczenia ani woda i aby nie powodowały uszkodzenia lampy. Kinkiety zewnętrzne elewacyjne najczęściej wykonuje się z tworzyw odpornych na działanie korozji i uszkodzenia mechaniczne.

Na jakiej wysokości zamontować kinkiety zewnętrzne na elewacji?

Montaż lamp elewacyjnych wymaga dużej staranności. Standardowa, zalecana wysokość montażu to około 1,8m – 2m. Pamiętaj, że ostateczna wysokość uzależniona jest od rodzaju lampy i jej przeznaczenia, a także wielkości samego budynku. Kinkiety zewnętrzne, które wybierzemy do oświetlenia naszego obejścia, mogą być wyposażone w jedno lub dwa źródła światła: mogą świecić w dół lub w górę albo góra-dół. Oprawy mają możliwość regulacji nachylenia światła. Ze względu na sposób mocowania możemy wyróżnić dwa typy lamp elewacyjnych: oprawy montowane bezpośrednio do elewacji oraz kinkiety na specjalnym ramieniu bądź pałąku. Odpowiednio dopasowane i porządnie wykonane oświetlenie elewacyjne jest trwałą, przydatną i piękną dekoracją. Jeżeli chcesz nadać zewnętrznej aranżacji klasy i jednocześnie wydobyć jej niepowtarzalność, przejrzyj ofertę salonów oświetleniowych i wybierz coś dla siebie.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *