Opłatek na wigilijnym stole ułożony na białym talerzyku

Skąd wzięła się tradycja dzielenia się opłatkiem w wigilię Bożego Narodzenia? Przesądy związane są z wigilijnym opłatkiem

Łamanie się opłatkiem przed Wigilią jest pięknym zwyczajem, który ma głębokie znaczenie. Jest to moment, w którym możemy pojednać się z bliskimi i złożyć im życzenia na nadchodzący rok. Sprawdź, skąd wzięła się opłatkowa tradycja i jakie przesądy jej towarzyszą.

Co symbolizuje wigilijny opłatek?

Łamanie się opłatkiem jest ważnym elementem wigilijnego wieczoru. Dzielenie się opłatkiem na początku wieczerzy wigilijnej jest wyrazem łączenia się wszystkich zebranych w jedność. Opłatek wigilijny jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej jest wyrazem łączenia się wszystkich zebranych w jedność. Opłatek jest również symbolem kruchości życia i tego, że powinniśmy być dla siebie łagodni i wyrozumiali.

Skąd wzięła się tradycja dzielenia się opłatkiem?

Tradycja dzielenia się opłatkiem sięga czasów pierwszych chrześcijan. Wówczas opłatek był znakiem jedności i miłości między wiernymi. Opłatek w X w. zdeklasował chleb święcony. Słowo opłatek wywodzi się z łaciny i oznacza „ofiarowanie”. W Polsce tradycja ta pojawiła się w XIV wieku. 

Niegdyś wigilijny opłatek miał działanie magiczne. Pokruszony opłatek wrzucano do studni, aby oczyszczał wodę. Powszechnie wierzono, że jeśli w Wigilię podzielisz się z innymi ludźmi opłatkiem, to przez cały rok nie zaznasz ani głodu, ani biedy. W czasie dzielenia się opłatkiem składa się sobie życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności w nadchodzącym roku.

Sprawdź, co symbolizują tradycyjne potrawy wigilijne?

Przesądy związane z wigilijnym opłatkiem

Opłatek powinien być łamany przez gospodarza domu. Wówczas domownicy będą przez cały rok szczęśliwi i zdrowi.

W niektórych regionach naszego kraju gospodarze łamali opłatek na tyle części, ilu było domowników. Następnie jego kawałki maczali w miodzie, wypowiadali imię domownika i przyklejali opłatek na szybie. Ten, który odpadł, oznaczał śmierć w zbliżającym się roku osoby, której imię zostało przypisane danemu kawałkowi opłatka.

Wierzono też, że jeśli podczas dzielenia się opłatkiem ktoś wyrzuci okruszek, w przyszłym roku będzie miał pecha. W innych regionach naszego kraju wierzono, że jeśli podczas dzielenia się opłatkiem ktoś kichnie, w przyszłym roku będzie miał powody do radości. Również jeśli podczas dzielenia się opłatkiem opłatek rozsypie się, oznacza to, że w przyszłym roku domownicy będą mieli powody do radości.

Jeśli podczas dzielenia się opłatkiem opłatek się sklei, oznacza to, że osoby, które się podzieliły, będą w sobie zakochane.

Tradycyjny opłatek ułożony na sianku
Tradycyjny opłatek ułożony na sianku / Fot. Canva.com

Dzielenie się opłatkiem ze zwierzętami domowymi

Dzielenie się opłatkiem ze zwierzętami to stara polska tradycja, która sięga XVI wieku. Ma ona symboliczne znaczenie i wyraża szacunek dla zwierząt, które są nieodłączną częścią życia człowieka. Dzielenie się opłatkiem ze zwierzętami odbywa się zwykle w wigilijny wieczór, podczas kolacji. Gospodarz domu dzieli opłatek na dwie części i podaje je swoim zwierzętom. Można również posmarować opłatek miodem lub konfiturą, aby był bardziej smaczny dla zwierząt.

Tradycja ta jest nadal żywa w wielu polskich domach. Niektórzy ludzie wierzą, że dzielenie się opłatkiem ze zwierzętami przynosi szczęście i pomyślność w nadchodzącym roku. Opłatkiem możemy także dzielić się z naszymi pupilami – psami, kotami i innymi mieszkańcami naszych domów.

Z czego robi się opłatek wigilijny?

Opłatek wigilijny jest zazwyczaj wykonany z białej mąki i wody. Opłatki możemy posmarować miodem lub konfiturą. W niektórych regionach Polski opłatek jest dekorowany opłatkowymi motywami, takimi jak gwiazdy, liście czy aniołki. Jeżeli nie mamy opłatka, w czasie wigilijnej wieczerzy możemy podzielić się po prostu chlebem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *