Kierowca trzyma rękę na dźwigni skrzyni biegów

Skrzynia biegów – automat czy manual? Dowiedz się, które rozwiązanie jest lepsze!

Planujesz zakup nowego auta? W takim razie z pewnością stoisz przed dylematem, czy lepiej wybrać pojazd z manualną, czy automatyczną skrzynią biegów. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie ma mnóstwo zalet, dzięki którym kierowca może odczuć niesamowity komfort prowadzenia samochodu. Abyś podjął najlepszą decyzję, przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie automatycznych i manualnych skrzyń biegów. Mamy nadzieję, że poniższy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości!

Automatyczne skrzynie biegów – poznaj ich zalety

Jeśli cenisz sobie komfort i płynność jazdy, zwróć uwagę na automaty. W tym przypadku możesz niemal zapomnieć o zmianie biegów, co oznacza, że musisz jedynie skupić się na prowadzeniu auta. Brak konieczności kontrolowania przekładni wiąże się z tym, że nie popełnisz błędów, takich jak np. redukcja biegu bez sprzęgła, co negatywnie wpływa na kondycję silnika i skrzyni biegów. Automatyczne skrzynie biegów doskonale sprawdzają się na trudnym terenie – mechanizmy oferują wybranie różnego trybu jazdy, dzięki czemu można dopasować styl do panujących warunków. Na takie rozwiązanie często decydują się też młodzi, początkujący kierowcy, którzy nie czują się pewnie za kierownicą.

Mocne strony manualnych skrzyń biegów

Choć automaty zyskują na popularności, nie tracą jej też manualne skrzynie biegów. Kierowcy doceniają je za możliwość pełnego kontrolowania pracy silnika. Nie da się jednak ukryć, że najważniejszym argumentem przemawiającym za wybraniem auta z manualną przekładnią jest znacznie niższa cena. Wpływ na nią ma prostsza budowa skrzyni i nieskomplikowane podzespoły. Tym samym w przypadku wystąpienia awarii jest łatwiejsza i tańsza w naprawie. Do usterek jednak dochodzi relatywnie rzadko – wszystko za sprawą prostej konstrukcji. Jeśli jednak pojawi się konieczność wymiany uszkodzonej części lub całej przekładni, nie obciąży to Twojego budżetu. Wystarczy, że wybierzesz komponenty lub skrzynie biegów dostępne np. w e-sklepie https://sklep-skrzynie-biegow.eu/ – firma oferuje elementy pasujące do najpopularniejszych marek pojazdów.

Skrzynie biegów – jakie rozwiązanie wybrać?

Aby wybrać odpowiednią dla siebie skrzynię biegów, musisz przede wszystkim przekalkulować koszty. Nie da się ukryć, że automatyczne skrzynie biegów są nieco droższe w eksploatacji i naprawie. Wynika to przede wszystkim ze skomplikowanej budowy przekładni. Nierzadko konieczna jest też wymiana całej skrzyni, co jest dość poważnym wydatkiem. Z kolei manuale wymagają większego skupienia na zmianie biegów, a to może być szczególnie uciążliwe w korkach. Nieprawidłowe operowanie przekładnią negatywnie wpływa na kondycję zarówno silnika, jak i samej skrzyni biegów. Zatem jak wybrać odpowiednie rozwiązanie? Nie ma słusznej odpowiedzi na to pytanie – auto musi być całkowicie dopasowane do Twoich potrzeb i preferencji. W obu przypadkach jednak należy pamiętać o regularnych przeglądach, by ewentualne usterki móc wyeliminować tak szybko, jak to możliwe. Dzięki temu istnieje większa szansa, że koszt naprawy będzie niższy.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *