Studenci z laptopami na trawniku w parku

Właściwa ścieżka zawodowa – jak zadbać o nią już w trakcie studiów, by nie żałować?

Wybierając kierunek studiów, zazwyczaj mamy już jakiś pomysł na ścieżkę kariery zawodowej, której chcemy się podjąć po uzyskaniu odpowiedniego dyplomu. Jednak coraz częściej na rynku pracy bardziej od wykształcenia liczy się samo doświadczenie. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich branż, choć i w ich przypadku dobrze jest wykazać się wiedzą zdobytą dzięki obowiązkom służbowym. Jak zadbać o swoją przyszłość zawodową na etapie studiowania?

Dlaczego warto zadbać o ścieżkę zawodową jeszcze podczas studiów?

Część osób wybrało studia ze względu na konkretne plany na przyszłość, a część zdecydowała się na kierunek, dzięki któremu poszerzą swoją wiedzę, ale i zdobędą czas na to, aby jeszcze zastanowić się nad ścieżką zawodową. W obu przypadkach warto zadbać o rozwój swojej kariery, choćby w najmniejszym stopniu. Podjęcie się pracy dodatkowej jeszcze na etapie studiowania zostanie zapewne doceniona na rynku, kiedy już zaczniemy szukać stałego zatrudnienia. Więcej na ten temat dowiemy się między innymi na stronie: https://gorzowianin.com/wiadomosc/20952-jak-wybrac-wlasciwa-sciezke-kariery-poradnik-dla-mlodych-ludzi.html.

Pierwsze kroki – gdzie warto szukać zatrudnienia?

Dobrze jest przeanalizować potrzeby na rynku i zastanowić się, gdzie warto aplikować (o poszukiwanych zawodach można dowiedzieć się na przykład tu: https://www.prv.pl/artykul/najbardziej-poszukiwane-zawody-na-rynku-pracy-w-polsce/203/). W ten sposób zweryfikujemy, czy istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników, którymi planujemy się stać, a może obrana ścieżka kariery wydaje się być mało przyszłościowa i raczej warto się przebranżowić.

Praca zdalna – prostszy sposób na połączenie obowiązków

Jeśli zatrudnienie się w miejscu powiązanym z kierunkiem studiów nie jest możliwe np. z uwagi na wiele zajęć, które trudno pogodzić z godzinami działania takiej pracy, istnieją jeszcze inne rozwiązania. Pierwszym z nich jest coraz bardziej popularna forma wykonywania obowiązków, czyli po prostu zdalna. Firmy, które mogą sobie na to pozwolić, oferują również elastyczne godziny pracy. A zatem to właśnie na takie ogłoszenia warto zwrócić uwagę. W ten sposób nabierzemy doświadczenia potrzebnego do rozwoju swojej ścieżki zawodowej, a nasze CV nie będzie ograniczone do kolumny dotyczącej wykształcenia. Przy pracy zdalnej warto pamiętać o work-life balance, dzięki czemu mnogość różnych obowiązków nas nie przytłoczy i łatwiej będzie nam je pogodzić. O co warto zadbać w takiej sytuacji, dowiesz się na przykład tutaj: https://togethermagazyn.pl/jak-zadbac-o-work-life-balance-gdy-pracujemy-zdalnie/. W niektórych przypadkach, gdy podjęcie się pracy jest szczególnie utrudnione, można zdecydować się też na inne formy zdobywania doświadczenia. Pozytywny wpływ na rozwój ścieżki kariery będzie mieć uczestniczenie w wolontariacie, należenie do kółka naukowego czy praca dorywcza – w każdym z takich przypadków nie należy spodziewać się wielu obowiązków, które trzeba wypełniać regularnie. Jednak nawet takie sporadyczne zadania czy zlecenia poszerzą naszą listę umiejętności, choćby o pracę w zespole.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *